Aktualności

2023-02-02

wydarzenia

Partnerstwo cyfrowe UE i Singapuru

UE i Singapur zacieśniają współpracę jako partnerzy strategiczni.


Po zapowiedzi nowego partnerstwa cyfrowego między UE a Singapurem przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen i premiera Lee na szczycie UE-ASEAN w grudniu 2022 r. komisarz do spraw rynku wewnętrznego Thierry Breton i minister przemysłu i handlu Singapuru S. Iswaran podpisali partnerstwo cyfrowe, które wzmocni współpracę między UE a Singapurem w obszarach technologii cyfrowych. Wiceprzewodniczący wykonawczy Valdis Dombrovskis i minister Iswaran również podpisali zasady handlu cyfrowego. Jednym z kluczowych celów partnerstwa cyfrowego jest ułatwienie swobodnego przepływu towarów i usług w gospodarce cyfrowej przy jednoczesnym zachowaniu prywatności.

Partnerstwo cyfrowe UE-Singapur odzwierciedla dynamiczne stosunki, jakie UE buduje z otwartą i zorientowaną na zewnątrz gospodarką oraz dynamicznym centrum logistycznym i finansowym Azji Południowo-Wschodniej. Obie strony porozumiały się w sprawie współpracy w krytycznych obszarach, takich jak półprzewodniki, zaufane przepływy danych i innowacje w zakresie danych, zaufanie cyfrowe, normy, ułatwienia w handlu cyfrowym, umiejętności cyfrowe pracowników oraz transformacja cyfrowa przedsiębiorstw i usług publicznych. Partnerstwo to jest zgodne z cyfrowym kompasem na 2030 r. – europejska droga w cyfrowej dekadzie – i stanowi kolejny kluczowy krok we wdrażaniu unijnej strategii na rzecz regionu Indo-Pacyfiku.

Partnerstwo cyfrowe zapewni na przykład:

  • zacieśnienie współpracy badawczej w zakresie zaawansowanych technologii, takich jak sztuczna inteligencja (AI) i półprzewodniki
  • promocję współpracy w zakresie podejść regulacyjnych, np.: w dziedzinie sztucznej inteligencji i identyfikacji elektronicznej
  •  wspieranie inwestycji w odporną i zrównoważoną infrastrukturę cyfrową, w tym centra danych i podmorskie kable telekomunikacyjne na potrzeby łączności między UE a Azją Południowo-Wschodnią
  • zapewnienie zaufanych transgranicznych przepływów danych zgodnie z przepisami o ochronie danych i innymi celami polityki publicznej
  • wspieranie wymiany informacji i współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa
  • budowanie sojuszy w organizacjach międzynarodowych i forach normalizacyjnych
  • ułatwienie handlu cyfrowego, w tym poprzez działania na rzecz wspólnych projektów, takich jak handel elektroniczny, fakturowanie elektroniczne, płatności elektroniczne, ramy transakcji elektronicznych.

Po podpisaniu partnerstwa odbyła się inauguracyjna Rada Partnerstwa Cyfrowego, która określiła priorytetowe obszary współpracy na nadchodzący rok. Posiedzeniu Rady współprzewodniczyli komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton i minister przemysłu i handlu Singapuru S Iswaran. Singapur i UE uzgodniły kluczowe priorytety w zakresie wdrażania na 2023 r.: zbadanie wspólnych podejść w odniesieniu do identyfikacji elektronicznej i zarządzania sztuczną inteligencją, a także praca nad projektami ułatwiającymi handel cyfrowy i transformację cyfrową MŚP.

Podpisanie zasad handlu cyfrowego jest pierwszym namacalnym rezultatem naszego partnerstwa cyfrowego i kluczowym krokiem we wdrażaniu unijnej strategii na rzecz regionu Indo-Pacyfiku.  Zasady te pokazują, że UE i Singapur podzielają to samo zaangażowanie na rzecz otwartej, sprawiedliwej i konkurencyjnej gospodarki cyfrowej, charakteryzującej się brakiem nieuzasadnionych barier handlowych.

Kontekst

Partnerstwo cyfrowe UE-Singapur jest trzecim takim partnerstwem podpisanym z kluczowymi partnerami w Azji. Pierwsze partnerstwo cyfrowe zawarto w maju 2022 r. z Japonią podczas 28. szczytu UE-Japonia, a drugie z Republiką Korei w listopadzie 2022 r. W ramach Partnerstw odbywają się coroczne posiedzenia wysokiego szczebla – Rada Partnerstwa Cyfrowego – pod przewodnictwem komisarza Thierry'ego Bretona ze strony UE i właściwego ministra z każdego z trzech krajów partnerskich. Rada Partnerstwa Cyfrowego wyznacza kierunek polityczny, określa priorytety wdrażania i podsumowuje osiągnięte postępy.

załączniki

Update cookies preferences