Aktualności

2025-05-20

wydarzenia

Ponad 6,1 mln pracowników przeszkolonych w ramach paktu na rzecz umiejętności

Jak wynika z corocznego badania paktu na rzecz umiejętności z 2024 r., od jego uruchomienia w 2020 r. przeszkolono ponad 6,1 mln osób. 


Do paktu przystąpiło już ponad 3200 organizacji inwestujących w rozwój umiejętności, w tym przedstawiciele przemysłu, partnerzy społeczni, organizatorzy kształcenia i szkolenia, władze lokalne i służby zatrudnienia.

Pakt na rzecz umiejętności ma kluczowe znaczenie dla realizacji Unii umiejętności, nowej strategii UE mającej na celu wspieranie rozwoju umiejętności i wzmocnienie konkurencyjności UE. Pakt skupia organizacje publiczne i prywatne, które współpracują ze sobą w celu zidentyfikowania niedoborów kwalifikacji i podjęcia konkretnych działań w celu zaradzenia tym niedoborom.

Podejmowanie działań w celu zlikwidowania niedoborów kwalifikacji

Roczne badanie paktu na rzecz umiejętności z 2024 r. pokazuje, w jaki sposób członkowie paktu w całej Europie podejmują praktyczne kroki w celu wyeliminowania niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej – prowadząc szkolenia, inwestując w rozwój umiejętności i budując partnerstwa w kluczowych sektorach przemysłu.

Badanie pokazuje również, że pakt przyspieszył wsparcie dla pracowników i przedsiębiorstw w całej gospodarce. 20 partnerstw na rzecz umiejętności na dużą skalę nadal stanowi główną siłę napędową działań. W 2024 r. członkowie tych partnerstw przeszkolili średnio 33 % swojej siły roboczej. Razem podtrzymują swoje zobowiązanie do podnoszenia i zmiany kwalifikacji ponad 25 mln osób do 2030 r. W ramach Unii umiejętności Komisja wezwała członków paktu do podwojenia swoich zobowiązań w zakresie podnoszenia i zmiany kwalifikacji.

Przyspieszenie rozwoju umiejętności w całej Europie

Badanie wykazało również, że:

  • W 2024 r. członkowie paktu opracowali lub zaktualizowali prawie 48 000 programów szkoleniowych.
  • Ponad 42 000 zainteresowanych stron dołączyło do sieci umiejętności wspieranych przez członków paktu, wzmacniając i usprawniając współpracę między różnymi podmiotami zaangażowanymi w kształcenie i szkolenie.
  • Członkowie cenią partnerstwa na rzecz umiejętności na dużą skalę, ponieważ wspólne działania i lepsze sieci doprowadziły do lepszego monitorowania umiejętności oraz poprawy jakości i liczby działań szkoleniowych.
  • 84 % respondentów uważa pakt za cenną inicjatywę, w szczególności pod względem współpracy, dostępu do finansowania i gromadzenia informacji na temat umiejętności.

W badaniu podkreślono również rosnące znaczenie regionalnych partnerstw na rzecz umiejętności, w ramach których w całej Europie działa obecnie 12 partnerstw regionalnych. Partnerstwa te pomagają zapewnić, aby oferowane szkolenia były zgodne z regionalnymi potrzebami w zakresie umiejętności. Ostatnio nawiązano dwa nowe partnerstwa: regionalne partnerstwo na rzecz umiejętności na Półwyspie Iberyjskim, które stymuluje rozwój umiejętności w sektorach lotniczym i kosmicznym oraz obronnym w Hiszpanii i Portugalii, oraz regionalne partnerstwo na rzecz umiejętności w regionie Bałkanów Zachodnich, które wspiera współpracę transgraniczną w celu wzmocnienia umiejętności na potrzeby transformacji ekologicznej i cyfrowej w regionie.

Kontekst

Pakt na rzecz umiejętności został zainicjowany w listopadzie 2020 r. Wspiera on partnerstwa na rzecz umiejętności, które odpowiadają na potrzeby rynku pracy, wspierając transformację ekologiczną i cyfrową. Pakt wspiera również wdrażanie Europejskiego filaru praw socjalnych oraz głównych celów UE w zakresie zatrudnienia i szkoleń określonych w planie działania na rzecz filaru.

W ramach strategii Unii umiejętności Komisja zobowiązała się do wzmocnienia paktu na rzecz umiejętności, tak aby stał się on ramami dla unijnych inicjatyw w zakresie umiejętności i programów dotacji.

Członkowie paktu podpisują kartę i zobowiązują się do podjęcia konkretnych działań w zakresie podnoszenia i zmiany kwalifikacji, zgodnie z zasadami dotyczącymi wysokiej jakości szkoleń, uczenia się przez całe życie i włączenia społecznego. Pakt oferuje członkom dostęp do możliwości tworzenia sieci kontaktów, platform wymiany wiedzy i wytycznych dotyczących finansowania unijnego.

Roczne badanie paktu na rzecz umiejętności w 2024 r. było otwarte od 28 stycznia do 25 lutego 2025 r. Otrzymała odpowiedzi od 999 członków paktu ze wszystkich państw członkowskich UE i 9 krajów kandydujących lub krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zapoznaj się z pełnym sprawozdaniem z badania.

załączniki

Update cookies preferences