Aktualności

2025-04-03

wydarzenia

Posłowie przyjmują plan wsparcia energochłonnych gałęzi przemysłu

Parlament wzywa do podjęcia działań w celu zwiększenia konkurencyjności energo-chłonnych gałęzi przemysłu i zapewnienia pomocy w przejściu na czyste procesy przemysłowe.


Energochłonne gałęzie przemysłu, takie jak przemysł chemiczny, stalowy, papierniczy, cementowy oraz szkło, mają kluczowe znaczenie dla gospodarki UE i wysiłków na rzecz dekarbonizacji, stwierdzili posłowie w rezolucji przyjętej w czwartek. Branże te mają kluczowe znaczenie dla miejsc pracy i strategicznej autonomii Europy, ale stoją przed wyzwaniami związanymi z przejściem na czystsze technologie. Rezolucja podkreśla potrzebę opłacalnej transformacji przy użyciu różnych technologii w celu obniżenia cen energii i uniknięcia barier, z elektryfikacją jako kluczową strategią.

W tekście zidentyfikowano kilka przeszkód dla konkurencyjności przemysłowej UE, w tym różnice w cenach energii w porównaniu z globalnymi konkurentami i niestabilne ceny paliw kopalnych. Niekompletna unia energetyczna, obciążenia regulacyjne i złożone mechanizmy finansowania dodatkowo utrudniają postęp, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw. System handlu uprawnieniami do emisji jest również pod presją zmian rynkowych i nierównomiernego wykorzystania dochodów w państwach członkowskich, co utrudnia zapewnienie adekwatnego wsparcia dekarbonizacji przemysłu, twierdzą posłowie.

Usprawnienie wydawania pozwoleń i rozwiązanie problemu nieuczciwej konkurencji

Aby sprostać tym wyzwaniom, posłowie wzywają do szybszego wydawania pozwoleń na projekty związane z czystą energią i wdrażania przepisów dotyczących projektowania rynku energii elektrycznej, lepiej zintegrowanego systemu energetycznego i większych inwestycji w infrastrukturę sieciową.Konieczne jest szukanie dodatkowych sposobów na rozłączenie cen paliw kopalnych i elektryczności. Posłowie uważają też że analiza rynków krótkoterminowych powinna być przyesunięta na rok 2025, w celu rozważenia alternatywnych opcji projektu rynków energii.

Prostsze zasady i dostępność surowców krytycznych i wtórnych są niezbędne, aby przyciągnąć prywatne inwestycje i wspierać dekarbonizację, przy jedoczesnym zmniejszaniu zależności od krajów trzecich.

W rezolucji podkreślono potrzebę zajęcia się nieuczciwą globalną konkurencją poprzez skuteczne wdrożenie mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla (CBAM) oraz stworzenie wiodących rynków dla czystych europejskich produktów. Posłowie chcą również wspierać dotkniętych pracowników i regiony, zapewniając, że przemysł UE pozostanie konkurencyjna na całym świecie przy jednoczesnej dekarbonizacji.

Kontekst

Rezolucja opiera się na wcześniejszych sprawozdaniach i komunikatach, w tym na sprawozdaniu Draghiego, sprawozdaniu Letty oraz paktu dla czystego przemysłu i planie działania na rzecz przystępnej cenowo energii, aby zapewnić kompleksowy plan działania na rzecz dekarbonizacji energochłonnych gałęzi przemysłu w UE.

załączniki

Update cookies preferences