Aktualności

2021-07-08

wydarzenia

Praworządność: Parlament chce niezwłocznego rozpoczęcia dochodzeń

Wytyczne opracowywane obecnie przez Komisję nie są potrzebne. Parlament musi kontynuować przygotowania do pozwania Komisji za "zaniechanie działania".

Rozporządzenie o warunkowości służącej ochronie budżetu UE nie wymaga żadnych dodatkowych wyjaśnień, a naruszenia praworządności muszą zostać niezwłocznie usunięte.


 

W rezolucji przyjętej w czwartek na sesji plenarnej 529 głosami do 150, przy 14 wstrzymujących się, posłowie wyrazili ubolewanie, że Komisja postanowiła zastosować się do niewiążących konkluzji Rady Europejskiej z grudnia 2020 roku i opóźnić stosowanie rozporządzenia w sprawie systemu warunkowości budżetu UE poprzez opracowanie wytycznych dotyczących jego stosowania.

Wytyczne nie powinny ograniczać prawa

Posłowie podkreślają, że wytyczne nie mogą zmieniać, rozszerzać ani zawężać tekstu Rozporządzenia. Aby wnieść wartość dodaną, wytyczne muszą wyjaśniać, w jaki sposób przepisy Rozporządzenia będą stosowane w praktyce, i w związku z tym terminowo określać procedurę, definicje i metodologię, unikając zbyt szczegółowych definicji oraz abstrakcyjnych pojęć zawartych w rozporządzeniu.

Wzywają oni również Komisję do zawarcia w rozporządzeniu jasnego, precyzyjnego i przyjaznego dla użytkownika systemu składania skarg.

Należy bezzwłocznie zająć się naruszeniami praworządności

Posłowie wzywają Komisję do szybkiego zbadania wszelkich potencjalnych naruszeń zasad praworządności, "które mają lub mogą mieć poważny wpływ na należyte zarządzanie finansami z budżetu Unii", zaznaczając, że "sytuacja w niektórych państwach członkowskich już teraz uzasadnia podjęcie natychmiastowych działań".

Komisja powinna jak najszybciej przedstawić Parlamentowi sprawozdania dotyczące pierwszych analizowanych spraw, uważają posłowie.

Parlament może podjąć działania prawne przeciwko Komisji

Posłowie krytykują Komisję za niedotrzymanie terminu 1 czerwca 2021 roku, wyznaczonego przez Parlament na zastosowanie rozporządzenia i przyjęcie wytycznych. Przyjmując z zadowoleniem pismo przewodniczącego Parlamentu z 23 czerwca, w którym stwierdza on, że jeśli Komisja nie podejmie działań, PE wniesie sprawę do Trybunału Sprawiedliwości i dodają, że Parlament musi kontynuować niezbędne przygotowania na mocy art. 265 TFUE przeciwko Komisji za "zaniechanie działania".

załączniki

Update cookies preferences