2019-07-11
wydarzenia
Prognoza gospodarcza z lata 2019 r.: czynniki zewnętrzne rzucają cień na perspektywy wzrostu
W 2019 r. gospodarka europejska będzie rosnąć siódmy rok z rzędu, przy czym wzrost odnotują gospodarki wszystkich państw członkowskich. Wzrost w strefie euro był silniejszy niż spodziewano się w pierwszym kwartale roku. Przyczynił się do tego szereg tymczasowych czynników, takich jak łagodne warunki zimowe i odbicie w sprzedaży samochodów.
Do zwiększenia wzrostu przyczyniły się także wprowadzone w kilku państwach członkowskich środki polityki fiskalnej, które zwiększyły dochód do dyspozycji gospodarstw domowych. W krótkim okresie na perspektywy gospodarki europejskiej wpływają jednak niekorzystnie czynniki zewnętrzne, takie jak napięcia w handlu światowym i znaczna niepewność co do kursu polityki. Czynniki te sprawiają, że nastroje w sektorze przemysłu wytwórczego – który jest najbardziej zależny od sytuacji w handlu międzynarodowym – są bardziej pesymistyczne. Przewiduje się, że będą one wpływać niekorzystnie na perspektywy wzrostu gospodarczego również w dalszej części roku.
W rezultacie prognozowane jest, że wzrost PKB w strefie euro utrzyma się w 2019 r. na niezmienionym poziomie 1,2 proc., natomiast w 2020 r. wyniesie 1,4 proc., czyli będzie nieznacznie słabszy niż zakładano w prognozie z wiosny (1,5 proc.), ze względu na wolniejsze tempo wzrostu spodziewane w dalszej części bieżącego roku. Prognoza PKB dla całej UE pozostaje niezmieniona: 1,4 proc. w 2019 r. i 1,6 proc. w 2020 r.
Na początku roku wystąpił szereg tymczasowych czynników, które pobudzały wzrost, ale perspektywy w dalszej części roku wyglądają gorzej, ponieważ zmniejszyły się szanse na szybkie odbicie w światowej produkcji i handlu. Prognozuje się, że wzrost PKB w 2020 r. będzie wyższy, częściowo ze względu na większą liczbę dni roboczych. Popyt wewnętrzny, zwłaszcza spożycie w sektorze gospodarstw domowych, stanowi w dalszym ciągu siłę napędową wzrostu gospodarczego, do czego przyczynia się wciąż dobra sytuacja na rynku pracy. Przewiduje się, że w bieżącym i następnym roku wszystkie państwa członkowskie UE odnotują wzrost PKB, ale w niektórych regionach (np. w Europie Środkowo-Wschodniej, na Malcie i w Irlandii) będzie on znacznie silniejszy niż w innych (np. we Włoszech, w Niemczech).
Prognozy dotyczące inflacji ogólnej w strefie euro i w całej UE w bieżącym i przyszłym roku obniżono o 0,1 punktu procentowego, głównie ze względu na niższe ceny ropy i nieco gorsze perspektywy gospodarcze. Według obecnej prognozy średnia inflacja (zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych) w strefie euro wyniesie 1,3 proc. zarówno w 2019 r., jak i w 2020 r. (według prognozy z wiosny: 1,4 proc. w latach 2019 i 2020), natomiast w UE – 1,5 proc. w 2019 r. i 1,6 proc. w 2020 r. (według prognozy z wiosny: 1,6 proc. w 2019 r. i 1,7 proc. w 2020 r.).