2024-09-10
wydarzenia
Przedstawicielstwo Regionalne KE w Polsce zaprasza do udziału w konkursie na najbardziej ekologiczną produkcję filmową
Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce, Inicjatywa Film Dla Klimatu, 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych i Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych łączą siły w budowaniu ekologicznej świadomości twórczyń i twórców filmowych w Konkursie Film Dla Klimatu.
Celem Konkursu Film dla Klimatu jest docenienie osób z branży filmowej, które wprowadzają zrównoważone i przyjazne dla środowiska praktyki, promowane przez Komisję Europejską i Inicjatywę „Film Dla Klimatu” w manifeście pt. „POROZUMIENIE NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEJ PRODUKCJI AUDIOWIZUALNEJ – FILM DLA KLIMATU”.
O nagrodę najbardziej neutralnej dla środowiska produkcji filmowej mogą starać się w dwóch kategoriach: Film pełnometrażowy i Film krótkometrażowy twórczynie i twórcy filmowi zakwalifikowani do Konkursu Głównego, Konkursu Perspektywy oraz Konkursu Filmów Krótkometrażowych 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Zwycięzcy lub zwyciężczynie w obu kategoriach otrzymają statuetki - zaprojektowane przez dr Renatę Wites-Krzyżanowską i nawiązujące do idei cyrkularności - nagrody finansowe w wysokości 15 000 zł każda i zaproszenie do udziału w wizycie studyjnej organizowanej przez Komisję Europejską.
Wnioski konkursowe można składać do końca dnia 16.09.2024 poprzez formularz na stronie Konkurs Film Dla Klimatu.
Kontekst
Komisja Europejska aktywnie wspiera działania na rzecz neutralnego dla klimatu sektora audiowizualnego zarówno w Polsce jak i całej Unii Europejskiej.
Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej było partnerem Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych przy organizacji pierwszego Laboratorium Zielonej Produkcji Audiowizualnej. W 2024 wraz z Inicjatywą Film Dla Klimatu przeprowadziło kampanię informacyjną z udziałem Macieja Musiałowskiego.
Przyjęty przez Komisję Europejską w grudniu 2020 r. Plan działania dotyczący mediów i sektora audiowizualnego, ma pomóc europejskiemu sektorowi mediów i sektorowi audiowizualnemu w zapewnieniu odporności i utrzymania konkurencyjności na szczeblu europejskim i światowym. Rozpoczęty w 2021 r. dialog zainteresowanych stron na temat ekologizacji sektora audiowizualnego zaowocował wspólnym oświadczeniem na rzecz jednolitej metodyki pomiaru emisji dwutlenku węgla w odniesieniu do utworów audiowizualnych.
W 2023 r. Komisja zleciła opracowanie europejskiego kalkulatora służącego do oceny wpływu utworów audiowizualnych na emisję CO2. Projekt rozpoczął się w styczniu 2024 r. i potrwa do grudnia 2027 r. z udziałem specjalistów z sektora audiowizualnego w całym łańcuchu wartości i przedstawicieli sektora publicznego. Grupa organizacji zgodziła się współpracować na rzecz opracowania jednolitej metodologii pomiaru emisji CO2, która przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.
Przewodnik dobrych praktyk środowiskowych zawiera przegląd istniejących dobrych praktyk środowiskowych zalecanych w programie „Kreatywna Europa”.
W strategii na rzecz ekologizacji programu „Kreatywna Europa” określono obszary, w których konieczne są działania, i przedstawiono zalecenia dotyczące praktyk ekologicznych.
W przewodniku dotyczącym monitorowania programu „Kreatywna Europa” na rzecz zazieleniania zaproponowano zielone wskaźniki służące do pomiaru postępów w realizacji programu, ale także z myślą o powrocie do celów Europejskiego Zielonego Ładu po 2027 r.