2019-04-09
wydarzenia
Przegląd wdrażania polityki ochrony środowiska
KE umożliwia państwom członkowskim lepsze stosowanie unijnych przepisów w dziedzinie środowiska i w ten sposób chroni obywateli i dba o ich jakość życia.
Komisja Europejska opublikowała drugi przegląd wdrażania polityki ochrony środowiska, który związany jest z inicjatywą na rzecz poprawy wdrażania europejskiej polityki ochrony środowiska i wspólnie uzgodnionych przepisów we wszystkich państwach członkowskich UE. Wdrażanie unijnej polityki i prawa ochrony środowiska nie tylko ma zasadnicze znaczenie dla zdrowego środowiska, tworzy także nowe możliwości w zakresie zrównoważonego wzrostu gospodarczego, innowacji i zatrudnienia. Pełne wdrożenie unijnych przepisów dotyczących ochrony środowiska może pomóc gospodarce UE zaoszczędzić około 55 mld euro rocznie na kosztach ochrony zdrowia i bezpośrednich kosztach ponoszonych przez środowisko.
Z przeglądu wynika, że osiemnaście państw członkowskich nadal boryka się z wysokim poziomem emisji tlenków azotu (NOx), a piętnaście państw musi jeszcze bardziej ograniczyć emisje cząstek stałych (PM2.5 i PM10). Biorąc pod uwagę wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie, zgodnie z komunikatem z maja 2018 r. pt. „Europa, która chroni: czyste powietrze dla wszystkich”, obok bardziej ukierunkowanych działań w zakresie egzekwowania prawa, Komisja prowadzi z kilkoma państwami UE dialogi w sprawie czystego powietrza.
Wzmocniono ramy polityki w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym, jednak zapobieganie powstawaniu odpadów pozostaje ważnym wyzwaniem dla wszystkich państw członkowskich. Jeśli chodzi o gospodarowanie odpadami, pięć państw osiągnęło już cele w zakresie recyklingu, a dziewięć państw jest na dobrej drodze do ich realizacji, jednak w przypadku czternastu istnieje ryzyko, że wyznaczone na 2020 r. cele w zakresie recyklingu odpadów komunalnych nie zostaną osiągnięte. Solidne i efektywne systemy gospodarowania odpadami stanowią istotny element gospodarki o obiegu zamkniętym.
Jeśli chodzi o wodę, wiele pozostaje jeszcze do zrobienia, aby w pełni osiągnąć do 2027 r. cele dyrektyw wodnych, a w szczególności dobry stan naszych jednolitych części wód. Ścieki komunalne nadal nie są odpowiednio oczyszczane w dwóch trzecich państw członkowskich. Należy zwiększyć inwestycje, aby zrealizować te cele i fundusze UE będą nadal wspierać wysiłki na rzecz wdrażania w tej dziedzinie.
Jeśli chodzi o ochronę przyrody i różnorodności biologicznej, sieć Natura 2000 w dalszym ciągu rozwija się na lądzie i na morzu. UE przekroczyła już cel, jakim było wyznaczenie 10 proc. obszarów przybrzeżnych i morskich jako chronione obszary morskie do 2020 r. zgodnie z Konwencją o różnorodności biologicznej. Niemniej jednak większość państw członkowskich musi przyspieszyć swoje działania mające na celu ukończenie sieci Natura 2000 i zarządzanie nią.
Państwa członkowskie poczyniły znaczne postępy we wdrażaniu unijnych przepisów z zakresu przeciwdziałania zmianie klimatu i cele wyznaczone na 2020 rok zostaną prawdopodobnie osiągnięte. Niemniej jednak należy zintensyfikować wysiłki zarówno na poziomie poszczególnych państw członkowskich, jak i całej UE, aby zrealizować zobowiązania międzynarodowe wynikające z porozumienia paryskiego i zapobiec najgroźniejszym skutkom zmiany klimatu.
W przeglądzie wdrażania polityki ochrony środowiska wprowadzono nowe narzędzie – partnerski program TAIEX-EIR Peer-to-Peer – aby zachęcić organy ds. ochrony środowiska z różnych państw członkowskich do wzajemnego korzystania z doświadczeń innych państw. Od czasu jego uruchomienia wszystkie państwa członkowskie uczestniczyły w co najmniej jednym wydarzeniu dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym, jakości powietrza, rozporządzenia w sprawie drewna, przyrody i różnorodności biologicznej lub zagadnień związanych z jakością wody.