2022-01-26
wydarzenia
Przyszłość Europy: pomysły obywateli dla demokracji i planety
Podczas sesji plenarnej Konferencji w sprawie przyszłości Europy 21-22 stycznia dyskutowano nad pomysłami obywateli na poprawę demokracji, praworządności, środowiska i zdrowia w UE.
Ponad 40 osób reprezentujących europejskie i krajowe panele obywatelskie omówiło ich zalecenia dla lepszej Europy z posłami do Parlamentu Europejskiego i ich odpowiednikami z parlamentów narodowych, przedstawicielami instytucji UE i rządów krajowych, władz regionalnych i lokalnych, związków zawodowych i społeczeństwa obywatelskiego. Z powodu pandemii COVID-19 wielu uczestników wzięło udział zdalnie.
Te debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyły się po obradach paneli obywatelskich, które miały miejsce przez sześć weekendów i uwzględniły tysiące pomysłów, które powstały podczas lokalnych wydarzeń lub zostały opublikowane w internecie na specjalnej platformie Konferencji.
Wzmacnianie praworządności i demokracji
Pomysły dotyczące dalszego wzmocnienia praworządności w UE, walki z dezinformacją i zapewnienia niezależności mediów spotkały się z szerokim poparciem uczestników sesji plenarnej. Wiele osób również wzywało do podjęcia środków przeciwko dyskryminacji w miejscu pracy oraz do utworzenia ram wspierających lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.
Poprawa naszego środowiska i zdrowia
Zmiana klimatu była jednym z głównych kwestii tego panelu, a paneliści wzywali UE do inwestowania w technologie przyjazne dla klimatu, wspierania mniej zanieczyszczających rodzajów transportu i realizacji celów środowiskowych w każdym porozumieniu z innymi krajami. Zwrócono również uwagę na konkretne środki dla poprawy dobrostanu zwierząt i opieki nad ludźmi mieszkającymi na obszarach wiejskich.
Wezwanie do działania
Podczas ożywionych dyskusji paneliści prosili polityków o „szczegółowe i udzielone w odpowiednim czasie” informacje zwrotne na temat zaleceń paneli. Sebastián Guillén, uczestnik z Hiszpanii, ostrzegł, że Europejczycy „nie chcą, żebyście mówili nam, że coś zrobicie, gdy tak naprawdę nigdy tego nie zrobicie”.
Hołd dla zmarłego Przewodniczącego Sassolego
Posiedzenie plenarne konferencji rozpoczęło się minutą ciszy ku pamięci zmarłego 11 stycznia Przewodniczącego PE Davida Sassolego. Guy Verhofstadt powiedział, że Przewodniczący Sassoli „bardzo wierzył w potrzebę tej konferencji” i „wierzył, że impuls niezbędny do zmiany, o którym tak często mówią politycy i inni, może pochodzić tylko od obywateli”.
Kolejne kroki
Dwa pozostałe spotkania europejskich paneli obywatelskich odbędą się w lutym w Dublinie i Maastricht. Tematy spotkań to:
- silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna i miejsca pracy, a także młodzież, sport, kultura i edukacja/transformacja cyfrowa
- pozycja UE w świecie/migracja
Po tych dwóch panelach przedstawiciele obywateli przedstawią swoje wnioski i przedyskutują je z członkami instytucji UE, parlamentów narodowych i społeczeństwa obywatelskiego na sesji plenarnej konferencji.
Ostateczne konkluzje Konferencji zostaną przedstawione w sprawozdaniu dla Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji Europejskiej, które zobowiązały się do podjęcia działań w związku z zaleceniami obywateli.