Aktualności

2022-02-15

wydarzenia

Przyszłość Europy-rola UE na świecie i migracji.

Europejski panel obywatelski przygotował zalecenia dla rozwiązania problemu migracji i wzmocnienia pozycji UE na arenie międzynarodowej.


Europejski panel obywatelski, który odbył się w Maastricht 11-13 lutego przygotował zalecenia koncentrują się na pięciu obszarach:

  • Samodzielność i stabilność
  • UE jako partner międzynarodowy
  • Silna UE w pokojowym świecie
  • Ludzki wymiar migracji
  • Odpowiedzialność i solidarność w całej UE.

Panel odbył się w ramach Konferencji w sprawie przyszłość Europy i zgromadził ok. 200 osób ze wszystkich krajów UE. Ze względu na obecną sytuację związaną z COVID-19, paneliści mogli również uczestniczyć zdalnie. Paneliści wyrazili silne poparcie dla wydarzeń organizowanych w ramach demokracji bezpośredniej, takich jak ta konferencja, którą zalecają organizować co roku.

Migracja

Po wymianie poglądów na temat wszystkich aspektów migracji, paneliści zalecili środki mające na celu usunięcie jej przyczyn i uregulowanie jej w sposób humanitarny; lepszą integrację uchodźców i podział odpowiedzialności między wszystkie kraje UE.

Uczestnicy stwierdzili, że migracja nie musi być traktowana jak problem - zaproponowali umożliwienie dostępu do europejskiego rynku pracy osobom ubiegającym się o azyl posiadającym odpowiednie kwalifikacje oraz poprawę warunków dla pracowników migrujących w obrębie UE. Zwrócili też uwagę na nierówności wzdłuż zewnętrznych granic UE - aby im zaradzić, uczestnicy zalecili wzmocnienie i zwiększąenie przejrzystości działania Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex).

Pozycja UE w świecie

Głównym powodem do niepokoju była zależność UE od importu towarów strategicznych, takich jak leki, półprzewodniki, energia i żywność. Uczestnicy panelu zalecili większe wsparcie dla produkcji lokalnej i zwiększenie produkcji energii odnawialnej, aby zmniejszyć zależność „w możliwie jak największym stopniu".

Zaproponowali również, aby większość decyzji w dziedzinie spraw zagranicznych była podejmowana większością kwalifikowaną, a nie jednomyślnie jak teraz, aby przyspieszyć reakcje na kryzysy i wzmocnić pozycję UE w świecie poprzez wspólne stanowisko.

Zdaniem panelistów, UE powinna również wprowadzić ograniczenia na import z krajów, które nie spełniają kryteriów etycznych i środowiskowych, oraz wspierać za granicą wartości takie jak prawa człowieka i demokracja.

Kolejne kroki

Przedstawiciele panelu przedstawią zalecenia i poddadzą je pod dyskusję na kolejnej sesji plenarnej konferencji, która odbędzie się 11-12 marca w Strasburgu. Wezmą w niej udział obywatele, przedstawiciele instytucji UE, parlamentów narodowych i społeczeństwa obywatelskiego.

Ostateczny wynik Konferencji zostanie przedstawiony w sprawozdaniu dla przewodniczących Parlamentu, Rady i Komisji Europejskiej, którzy zobowiązali się do odniesienia się do tych zaleceń.

 

 

załączniki

Update cookies preferences