2021-10-05
wydarzenia
Przyszłość Europy: zmiana klimatu, środowisko, zdrowie w centrum uwagi
Uczestnicy trzeciego panelu obywatelskiego UE 1-3 października dzielili się pomysłami na temat walki ze zmianą klimatu oraz usprawnienia środowiska i opieki zdrowotnej.
Już trzeci weekend z rzędu Konferencja w sprawie przyszłości Europy gościła w Strasburgu 200 osób z całej UE. Uczestnicy trzeciego panelu obywatelskiego brali udział w debatach, które pomogą określić kierunek polityki UE na nadchodzące lata.
Podkreślili pilną potrzebę powstrzymania globalnego ocieplenia, przygotowania się na konsekwencje zmian klimatycznych i ograniczenia szkód dla środowiska.
„Myślę, że to najważniejszy temat, ponieważ zmiany klimatyczne w przyszłości dotkną nas wszystkich, a zwłaszcza nasze pokolenie. Powinniśmy walczyć z tym problemem, a jest to możliwe tylko wtedy, gdy będziemy współpracować jako Europa” powiedział Lars z Niemiec.
Zdrowa planeta, zdrowi ludzie
Wiele osób wyraziło zaniepokojenie niedawnymi klęskami żywiołowymi w Europie i nasileniem się takich wydarzeń, co powiązali ze zmianami klimatycznymi. Zdaniem panelistów UE powinna edukować w kierunku bardziej zrównoważonego stylu życia i dalej wspierać przyjazne dla środowiska środki transportu i zrównoważoną energię.
Podkreślili też związek między zdrowym środowiskiem a zdrowiem ludzi. Zdaniem członków panelu, celem UE powinno być wspieranie zrównoważonego rolnictwa i wysokiej jakości żywności dla wszystkich. Wezwali również do zapewnienia równego dostępu do opieki zdrowotnej dla wszystkich Europejczyków.
„Myślę, że zdrowie powinno być odpowiedzialnością UE, ponieważ nadal istnieją duże nierówności między krajami członkowskimi” powiedziała Venla z Finlandii.
Edukacja seksualna oraz zdrowie seksualne i reprodukcyjne również znalazły się wysoko na liście priorytetów.
„Mam nadzieję, że mój pobyt tutaj będzie coś znaczył dla moich dzieci, wnuków i prawnuków”, powiedział Karsten z Danii.
Główne tematy dyskusji
Podczas kolejnych spotkań paneliści przedstawią m.in. pomysły na to, jak osiągnąć zdrowy styl życia, chronić bioróżnorodność, produkować bezpieczną i zdrową żywność, ograniczać ilość odpadów, regulować konsumpcję i wzmacniać europejskie systemy opieki zdrowotnej.
Tematy te zostały podzielone na pięć podgrup, które będą szczegółowo omówione:
- Lepsze sposoby życia,
- Ochrona naszego środowiska i naszego zdrowia,
- Przekierowanie naszej gospodarki i konsumpcji,
- W kierunku zrównoważonego społeczeństwa,
- Zdrowie.