2023-10-25
wydarzenia
Służby Komisji zawierają porozumienia administracyjne z francuskimi i irlandzkimi organami regulacyjnymi ds. mediów, aby wzmocnić egzekwowanie przepisów aktu o usługach cyfrowych
Służby Komisji podpisały porozumienia administracyjne zarówno z francuskim (Autorité de régulation de la communication audiovisuelle et numérique, Arcom), jak i irlandzkim (Coimisiún na Meán) organem regulacyjnym ds. mediów, aby wzmocnić swoje uprawnienia w zakresie nadzoru oraz egzekwowania przepisów w kontekście aktu o usługach cyfrowych.
Porozumienia te mają na celu rozwój zdolności i wiedzy fachowej i są zgodne z zaleceniem Komisji, w którym wezwała ona państwa członkowskie – zanim uzyskają one formalne uprawnienia do egzekwowania przepisów aktu o usługach cyfrowych – do koordynacji działań podejmowanych przez nie w odpowiedzi na rozprzestrzenianie i akcentowanie nielegalnych treści na bardzo dużych platformach internetowych i przez bardzo duże wyszukiwarki internetowe.
Akt o usługach cyfrowych zawiera przełomowe przepisy, które umożliwiają stworzenie w UE bezpiecznego i wiarygodnego środowiska online. Zapewnienie ściślejszej współpracy z państwami członkowskimi i krajowymi organami regulacyjnymi stało się jeszcze ważniejsze dla osiągnięcia tego celu w kontekście aktualnych konfliktów i niepewności, zwłaszcza w związku z rosyjską wojną napastniczą przeciwko Ukrainie, a obecnie również w związku z atakami terrorystycznymi Hamasu na Izrael.
Te dwustronne porozumienia pozwolą służbom Komisji i odpowiednim organom krajowym na wymianę informacji, danych, dobrych praktyk, metod, systemów technicznych i narzędzi. Sprawna współpraca ułatwi Komisji ocenę zagrożeń systemowych, identyfikację nowych problemów, w tym zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem i akcentowaniem nielegalnych treści, jak również innych zagrożeń o charakterze systemowym w kontekście aktu o usługach cyfrowych, związanych np. z rozpowszechnianiem dezinformacji lub ochroną małoletnich.
Porozumienia te będą miały szczególne znaczenie w okresie do lutego 2024 r., kiedy to ma zostać ustanowiona rada koordynatorów ds. usług cyfrowych, złożona z niezależnych koordynatorów ds. usług cyfrowych wyznaczonych przez państwa członkowskie. Również po rozpoczęciu działalności przez tę radę porozumienia te będą nadal zapewniały wartość dodaną na potrzeby praktycznej organizacji stosunków między służbami Komisją a organami krajowymi w pełnej zgodności z aktem o usługach cyfrowych.
Co dalej?
Służby Komisji odpowiedzialne za wdrożenie i egzekwowanie aktu o usługach cyfrowych, tj. Dyrekcja Generalna ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (CNECT), prowadzą rozmowy z innymi krajowymi organami regulacyjnymi oraz z organami unijnymi dotyczące podpisania podobnych porozumień administracyjnych ułatwiających Komisji ocenę zagrożeń systemowych i nowych zagrożeń w kontekście aktu o usługach cyfrowych. Komisja w stosownym momencie ogłosi ich zawarcie.
Kontekst
Pod koniec sierpnia 2023 r. akt o usługach cyfrowych stał się prawnie egzekwowalny w odniesieniu do wytypowanych bardzo dużych platform internetowych i bardzo dużych wyszukiwarek internetowych. Akt o usługach cyfrowych ma na celu wzmocnienie pozycji i ochronę użytkowników w internecie, między innymi poprzez zobowiązanie wytypowanych serwisów do oceny i ograniczenia ich ryzyka systemowego oraz zapewnienia solidnych narzędzi moderowania treści.
Wytypowane platformy zakończyły już pierwszą roczną ocenę ryzyka, która pozwoliła zbadać istniejące zagrożenia, między innymi sposoby rozpowszechniania nielegalnych treści za pośrednictwem ich serwisów. Akt o usługach cyfrowych wymaga od bardzo dużych platform internetowych i bardzo dużych wyszukiwarek internetowych przyjęcia środków ograniczających określone zidentyfikowane zagrożenia systemowe. Bardzo duże platformy internetowe muszą ocenić zagrożenia, jakie stwarzają ich systemy, w tym zagrożenia systemowe związane z nielegalnymi treściami, oraz działać na rzecz ochrony interesów publicznych.
Państwa członkowskie muszą do 17 lutego 2024 r. wyznaczyć koordynatorów ds. usług cyfrowych oraz inne właściwe organy krajowe odpowiedzialne za monitorowanie i egzekwowanie przepisów aktu o usługach cyfrowych. Skuteczne monitorowanie i egzekwowanie tych przepisów przez Komisję w stosunku do wytypowanych bardzo dużych platform internetowych i bardzo dużych wyszukiwarek internetowych wymaga jednak już teraz współpracy z różnymi odpowiednimi podmiotami krajowymi oraz ich pomocy.