2020-07-27
wydarzenia
Świętokrzyskie Wakacje z Syriuszem - Bałtów
Podróż Syriusza po województwtwie świętokrzyskiem trwa w najlepsze! Tym razem Syriusz odwiedził Bałtów!
Bałtów znajduje się około 12 km na północny wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego. Leży w dolinie rzeki Kamiennej, na Pogórzu Bałtowskim, które rozciąga się od doliny Kamiennej do rzeki Wolanki. Charakterystyczne dla krajobrazu Bałtowa są strome zbocza Doliny Kamiennej, wapiennymi skałkami. W okolicy znajduje się również wiele lessowych wąwozów, których głębokość dochodzi niekiedy do 20 m.
Tropy dinozaurów w Bałtowie zostały odkryte przez polskiego paleontologa, Gerarda Gierlińskiego. Pochodzą z okresu jury. Jeden z nich – trop drapieżnego allozaura znajduje się na szczycie skały zwanej Czarcią Stopką.
Nazwa skały związana jest z miejscowymi legendami, które miały tłumaczyć powstanie tego nietypowego śladu. Według jednej z nich diabeł niósł wielki głaz, by zburzyć miejscowy kościół. Nie zdołał jednak dotrzeć na miejsce przed wschodem słońca i upuścił tu kamień, na którym pozostały ślady diabelskich pazurów. Według innej legendy, diabeł założył się z aniołem, że pokona dolinę Kamiennej jednym skokiem. Odbił się od skały tak mocno, że pozostał na nim odcisk jego stopy.
Kolejne tropy dinozaurów, w tym między innymi roślinożernego stegozaura, można zobaczyć w lessowym wąwozie zwanym Żydowskim Jarem, położonym nieopodal bałtowskiego młyna wodnego.
Atrakcje turystyczne Bałtowa i okolic:
1. Bałtowski Kompleks Turystyczny - rodzinny park rozrywki, w którym dobrze bawią się zarówno dzieci jak i dorośli. Park rozrywki w Bałtowie to pierwszy w Polsce kompleks dla całych rodzin. Głównymi atrakcjami są Jurapark, Muzeum Jurajskie, Prehistoryczne Oceanarium, Zwierzyniec Bałtowski, Polska w Miniaturze, Park Rozrywki, Sabatówka wioska czarownic, Kraina Koni, Żydowski Jar, Galeria Stary Młyn, Wiejska Zagroda Ranczo w Dolinie, Skansen Pszczeli i Apispa oraz wiele ciekawych innych miejsc.
1. Muzeum archeologiczne i Rezerwat Krzemionki - to najciekawszy zabytek archeologiczny Polski, a jednocześnie jeden z najcenniejszych na świecie zabytków pradziejowego górnictwa. Znajduje się tu kompleks prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego funkcjonujących w okresie neolitu i początkach epoki brązu.
2. Żywe Muzeum Porcelany Ćmielów - miasteczko Ćmielów słynie z produkowanej tu najwyższej jakości porcelany. W 2005 roku na terenie dawnej wytwórni porcelany „Świt” powstało pierwsze w Polsce „ Żywe Muzeum Porcelany”
3. Opatów - Najcenniejszym zabytkiem Opatowa jest romańska kolegiata św. Marcina. Obok Kościoła położony jest rynek na którym stoi ratusz z przełomu XVI/XVII wieku, a pod rynkiem przebiega 400- metrowa Podziemna Trasa Turystyczna.
Dzięki funduszom unijnym Bałtów uległ zmianie w następującym zakresie:
1. Rewitalizacja miasta w tym przebudowa ulicy Zarzecze, rewitalizacja tzw. Okręglicy, gdzie odbywają się wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, kąpieliska „Kamienne Oko” wraz z zagospodarowaniem pola kempingowego i namiotowego,
2. Budowa oczyszczalni ścieków, sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami oraz sieci wodociągowej,
3. Remont i doposażenie świetlic wiejskich na obszarze Bałtowa,
4. Realizacja projektu: Tradycyjne rzemiosła - warsztaty i wyjazdy edukacyjne dla dzieci i młodzieży z gminy Bałtów, Zakup strojów dla „Małych Bałtowian”, Wsparcie i promocja twórczości ludowej i folklorystycznej w gminie Bałtów.