Aktualności

2020-08-03

wydarzenia

Świętokrzyskie Wakacje z Syriuszem - Chęciny

Podróż Syriusza po województwtwie świętokrzyskiem trwa w najlepsze! Tym razem Syriusz odwiedził Chęciny!


Zamek Królewski w Chęcinach to prestiżowa atrakcja turystyczna na mapie regionu świętokrzyskiego oraz Polski. Warownia została wzniesiona na grzbiecie skalistego wzgórza na przełomie XIII i XIV wieku. Zamek był rezydencją rodzin królewskich, królowych i wdów.  oBIEKT wzniesiono na grzbiecie skalistego wzgórza (367 m. npm.), na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsze wzmianki na jego temat sięgają 1306 roku, w dokumencie Władysława Łokietka potwierdzającym nadanie zamku, wraz z 14 wsiami, biskupowi krakowskiemu - Janowi Muskacie (z którym książę zawarł chwilowo ugodę z przyczyn czysto politycznych) wymieniany jest zamek książęcy (castrum nostrum ducale). 

Czy na zamku straszy Biała Dama?

Kiedy nastaje noc na zamku ukazuje się zagadkowa mglista postać w białej długiej sukni… Prawdopodobnie to duch Królowej Bony! Z tajemniczych źródeł dowiedzieliśmy się, że  Biała Dama w okolicach zmierzchu pojawia się na murach warowni! Ma ona w tym swój cel. Królowa Bona mieszkała w Zamku Królewskim w Chęcinach i przechowywała tu swoje skarby. Według legend zdecydowała się na powrót do swojego rodzimego kraju – Włoch. Wszystkie jej skarby transportowano 12 wozami. Niestety przeprawiając się przez most nad rzeką Nidą pod ciężarem klejnotów konstrukcja się załamała i całość wpadła do wody. Podobnież część skarbów została na zamku. Dlatego Biała Dama błąka się po murach szukając swych kosztowności pozostałych w warowni.

 

Jakie inne atrakcje można zobaczyć w okolicy?

  • Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni - powołano w 1976 roku, a zaczęło funkcjonować od 1977 roku. Jest realizacją założeń naukowych etnografa i znawcy tradycyjnej kultury ludowej profesora Romana Reinfussa. Jego zamierzeniem było odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej oraz Niecki Nidziańskiej.
  • Jaskinia Raj – to jedna z najpiękniejszych jaskiń Polski. Długość jaskini to 240 metrów, z czego do zwiedzania jest udostępnione 150 metrów. Jaskinia Raj odkryta została we wrześniu 1964 roku przez uczniów Technikum Geologicznego z Krakowa. Otwarcie jaskini nastąpiło w czerwcu 1972 roku. Wspaniała szata naciekowa stawia jaskinię Raj w rzędzie najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Jaskinia jest rezerwatem  częściowym o powierzchni 7,76 ha utworzonym w 1968 roku. Zwiedzający poruszają się specjalnie wykonananym w dnie jaskini chodnikiem przechodząc kolejno przez następujące pomieszczenia: Komora Wstępna, Komora Złomisk, Sala Kolumnowa, Sala Stalaktytowa i Sala Wysoka. Jaskinia powstała w silnie skrasowiałych wapieniach dewońskich. Wspaniałą szatę naciekową tworzą stalaktyty, stalagmity, kolumny i draperie.
  • Rezerwat Przyrody Góra Miedzianka - rezerwat przyrody nieożywionej na terenie Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego w gminie Chęciny, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim. Obejmuje wydłużony masyw góry Miedzianki, która jest najbardziej na północny zachód wysuniętym wzniesieniem Pasma Chęcińskiego Gór Świętokrzyskich. Góra Miedzianka to wzniesienie o wysokości 356 m npm. Rezerwat utworzony w 198 roku o łącznej powierzchni 25 ha. W granicach rezerwatu znajdują się dwa nieczynne  kamieniołomy oraz teren dawnej kopalni miedzi, która funkcjonowała od XIV wieku. Na Miedziance znajduje się kilka jaskiń i schronisk skalnych. Na zboczach Miedzianki występują leje i kieszenie krasowe. Roślinność stanowią krzewy tarniny, dzikiej róży, berberysu itp.
  • Centrum Nauki Leonardo da Vinci- znajduje się na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu koło Chęcin. Tematyką ekspozycji oraz zajęć edukacyjnych jest organizm ludzki i jego otoczenie. Główną ideą działania Centrum jest wzbudzenie zainteresowania wśród zwiedzających naukami przyrodniczymi poprzez aktywne działania edukacyjne.

 

Wykorzystanie Funduszy Unijnych w Chęcinach i okolicach:

  • Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej
  • Zamek w Chęcinach
  • Kamienica Niemczówka
  • Regionalne Centrum Naukowo- Technologiczne Podzamcze Chęcińskie
  • Szlaki spacerowo-piesze w Chęcinach

 

 

załączniki

Update cookies preferences