2021-08-30
wydarzenia
ŚWIĘTOKRZYSKIE WAKACJE Z SYRIUSZEM - Opatów
Za nami ostatni post konkursowy II edycji "Świętokrzyskich Wakacji z Syriuszem". Tym razem maskotka UE odwiedziła Bramę Warszawską w Opatowie.
Opatów jest miastem województwa świętokrzyskiego, położonym pomiędzy Sandomierzem a Ostrowcem Świętokrzyskim, nad rzeką Opatówką na Wyżynie Sandomierskiej. Miasto słynie z tego, że w przeszłości był jedną z najważniejszych miejscowości regionu. Przez Opatów przebiegał szlak bursztynowy - węzeł szlaków handlowych.
W miejscu, gdzie obecnie stoi zespół klasztorny Bernardynów, w X wieku znajdowała się osada zwana "Żmigród". Nowa nazwa „Opatów” po raz pierwszy pojawiła się w 1189 r., w nawiązaniu do pobytu w grodzie Kazimierza Sprawiedliwego i opata klasztoru na Św. Krzyżu. Na przełomie XV i XVI wieku hordy tatarskie spaliły miasto. W 1514 r. dobra opatowskie odkupił kanclerz Krzysztof Szydłowiecki, który otoczył Opatów kamiennym murem wraz z 4 bramami, z których do dziś zachowała się jedynie Brama Warszawska. Poza nią stały tu niegdyś jeszcze trzy bramy - Krakowska, Lubelska oraz Sandomierska. Bramy te wraz z murami miejskimi stanowiły system obronny kupieckiego i bogatego Opatowa.
Zabytki w Opatowie:
- Kolegiata Św. Marcina,
- Podziemia w Opatowie,
- Kościół i klasztor Bernardynów z XV wieku.
Dzięki funduszom europejskim Opatów i okoliczne gmimy zmieniły się i nadal się zmieniają. Do tej pory udało się dokonać m.in.:
- wzmocnienia infrastruktury edukacyjnej w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ożarowie,
- budowy infrastruktury do wykonywania zadań z zakresu kultury, turystyki i rekreacji,
- modernizacji Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie.