Aktualności

2020-07-21

wydarzenia

Świętokrzyskie Wakacje z Syriuszem - Sandomierz

Za nami pierwszy post konkursowy z cyklu "Świętokrzyskie Wakacje z Syriuszem". Tym razem maskotka UE odwiedziła królewskie miasto Sandomierz.


Sandomierz zlokalizowany jest w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim. Przez miasto przebiegają liczne szlaki turystyczne w tym cysterski, św. Jakuba, Via Jagiellonica oraz Architektury Drewnianej.

Co warto zobaczyć w Sandomierzu?

1. Gotycka Brama Opatowska - gotycka brama wjazdowa z 2 poł XIV w., symbol miasta, widać z niej panoramę Sandomierza. Zbudowana z fundacji Kazimierza Wielkiego jako część murów obronnych miasta. W XVI w. została zwieńczona renesansową attyką.

2. Ratusz -  pierwotnie gotycki, był budowlą  na planie kwadratu zwieńczoną wysoką, ośmioboczną wieżą. Cześć południowa, najstarsza pochodzi z tego okresu. W XVI w.  został rozbudowany w formę wydłużonego prostokąta, a następnie zwieńczony attyką trójsferową. Naroża attyki zdobią głowy  przedstawiające cztery stany jeden z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce.

3. Bazylika Katedralna – pochodzi z XIV w., ze wspaniale zachowaną polichromię, czyli wielobarwną ozdobą malarską ścian, sufitów oraz sklepień.

4. Podziemna Trasa Turystyczna  - jest to połączony w trasę turystyczną zespół dawnych miejskich piwnic i składów, znajdujący się w Sandomierzu. Wejście do podziemi znajduje się  przy Rynku 12 (boczne wejście od ul. Oleśnickich), natomiast wyjście- w budynku sandomierskiego Ratusza.

5. Wąwóz św. Królowej Jadwigi – wypłukany przez wody w pokładach lessowych. Na urwiskach występuje roślinność stepowa, między innymi wisienka karłowata- idealna atrakcja przyrodnicza prowadząca od klasztoru Dominikanów do podnóża Zamku.

6. Góry pieprzowe- najstarsze góry w Polsce, ich budulcem są liczące 500 milionów lat skały kambryjskie: łupki i kwarcyty. Góry pieprzowe charakteryzuje egzotyczna roślinność. Na niewielkim obszarze można znaleźć  zarówno trawy jak i krzewy charakterystyczne dla stepów oraz rośliny lubiące wilgoć i tereny podmokłe. Góry pieprzowe słyną z naturalnego rosarium- największe w Polsce a prawdopodobnie także w Europie skupisko dziko rosnących róż.

7. Zespół Klasztorny Dominikanów- z kościołem św. Jakuba, który zbudowany został na początku XIII wieku.

8. Zamek Kazimierzowski- dawna siedziba królów i książąt polskich- górujący nad brzegiem Wisły.

 

Dzięki funduszom unijnym Sandomierz i okoloczne gmimy leżące na terenie powiatu sandomierskiego zmieniły się i nadal się zmienia. Do tej pory udało się dokonać:

  • Przebudowy infrastruktury przystankowej i zakup niskoemisyjnych autobusów.
  • Konserwacji architektury sakralnej - Bazylika Katedralna w Sandomierzu
  • Modernizacji infrastruktury drogowej w Sandomierzu.
  • Rozwóju infrastruktury sportowej i doposażenie pracowni dydaktycznych w następujących gminach: Łoniów, Obrazów, Sulisławice, Klimontów
  • Remontu nadwiślańskiego bulwaru i zagospodarowanie wąwozu Piszczele.
  • Renowacji Bramy Opatowskiej i Ratusza
  • Remontu i modernizacji wodociągów i kanalizacji starówki, miejskiej oczyszczalni ścieków.

załączniki

Update cookies preferences