W ramach III edycji "Świętokrzyskich Wakacji z Syriuszem", maskotka UE odwiedziła już czwarty punkt na mapie województwa – Sandomierz, który stanowi jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych regionu.
Nazywany także czasem „małym Rzymem”, z racji położenia na siedmiu wzgórzach. Większość zabudowy wraz z historycznym centrum, uznanym w 2017 za pomnik historii, położona jest na lewym brzegu Wisły, a przemysłowa część, zwana Nadbrzeziem, leży przy prawym brzegu, w Kotlinie Sandomierskiej, granicząc z Tarnobrzegiem. Przez miasto przebiegają liczne szlaki turystyczne: cysterski, św. Jakuba, Via Jagiellonica, Architektury Drewnianej oraz Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.
Sandomierz zachwyca turystów wspaniałymi zabytkami, do których należą między innymi:
-Brama Opatowska, z której można podziwiać piękną, rozciągającą się panoramę,
-sandomierski rynek wraz z urokliwymi kamienicami - w 2017 roku sandomierską starówkę uznano za pomnik historii, mający szczególne znaczenie dla narodowego dziedzictwa Polski,
-Podziemna Trasa Turystyczna, będąca szczególną atrakcją dla miłośników historii,
-Bazylika katedralna Narodzenia NMP w stylu gotyckim,
-pomnik przypominający pierścień z krzemieniem, gdyż Ziemia Sandomierska to jedyne na świecie miejsce występowania krzemienia pasiastego,
-ostatnia istniejąca furta w murach obronnych - Furta Dominikańska, czyli tzw. Ucho Igielne,
-Zamek Królewski w Sandomierzu,
-winnica dominikańska, będąca częścią sandomierskiego Szlaku Winiarskiego
- dwa wąwozy lessowe: wąwóz świętojakubski zwany także staromiejskim oraz wąwóz Królowej Jadwigi,
- Góry Pieprzowe, na które prowadzi z sandomierskiego rynku czterokilometrowy czerwony szlak turystyczny,
-Tężnia Solankowa.
Rozkwit Sandomierza został wsparty przez fundusze unijne. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego Sandomierz otrzymał dofinansowanie w kwocie 7 359 810 zł.
Dzięki temu, w mieście zostały wykonane prace obejmujące między innymi:
- renowację zabytkowych murów obronnych wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych województwa świętokrzyskiego,
- stworzono modelu Klasztoru Dominikańskiego (obecny budynek Urzędu Miejskiego) wraz z Kościołem pw. św. Marii Magdaleny, który posłużył jako wizualizacja, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych
- powstała ścieżka turystyczna „Sandomierz - Historia Światłem Malowana” o długości ok. 2,5 km. Produkt turystyczny adresowany jest do mieszkańców i turystów odwiedzających miasto. Osiem, spośród najważniejszych obiektów zabytkowych Sandomierza zostało podświetlonych nowoczesnymi oprawami LED. Są to: mury miejskie, Brama Opatowska, Kamienica Oleśnickich, Ratusz, budynek Urzędu Miasta, Furta Dominikańska, Collegium Gostomianum i Zamek Królewski.
- oznakowano Góry Pieprzowe (powstały tablice informacyjne, opisujące m.in. florę i faunę gór).
- powstały dwa nowe produkty turystyczne: trasy kajakowej od Bulwaru nad Wisłą do Gór Pieprzowych o długości około 5,1 km oraz stworzono przestrzeń do rekreacji i odpoczynku, a także zagospodarowano terenu Bulwaru nad Wisłą, w tym wybudowano ścieżki rowerowej o długości około 1,45 km.
Realizacja projektu wpłynęła na zwiększenie zainteresowania usługami lub produktami turystycznymi oferowanymi na obszarze realizacji projektu. Powstały nowe miejsca pracy, przedłużony został sezon turystyczny (jesień–zima). Nastąpił rozwój przedsiębiorczości opartej na turystyce tradycyjnej i turystyce kulturowej. Miejskie obszary turystyczne zyskały na atrakcyjności. Poprawiony został dostęp do zabytków kultury, co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania miastem.
Projekt realizowany był od kwietnia 2018 do października 2020 roku.
Wszyscy zainteresowani wycieczką do Sandomierza, znajdą wszystkie niezbędne informacje na turystycznej stronie internetowej miasta: https://sandomierz.eu/266/strona-turystyczna.html