Aktualności

2020-08-10

wydarzenia

Świętokrzyskie Wakacje z Syriuszem - Sielpia Wielka

Kolejne miejsce na trsie Syriusza to Sielpia Wielka - miejsce znane amarotom słoneczych (i wodnych) kąpieli.


 

Sielpia Wielka to miejscowość zlokalizowana jest w województwie świętokrzyskim, w gminie Końskie  nad zalewem rzeki Czarnej Koneckiej. Główna atrakcją letniska jest 57 hektarowy zbiornik- baza do uprawiania sportów wodnych, kąpieli i wędkowania.

 

Jakie inne, ciekawe atrakcje atrakcie można zobaczyć w okolicy?

  • Muzeum Henryka Sienkiewicza- powstało 26 października 1958 roku z inicjatywy dzieci pisarza, córki Jadwigi Korniłowicz i syna Henryka Józefa. W roku 1948 zwrócili się oni do ówczesnego Ministerstwa Kultury i Sztuki aby w dworku utworzyć Muzeum Pamiątek po swym ojcu. Propozycja ta zyskała poparcie władz państwowych i przy finansowej pomocy Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach oraz Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy i Kraju pomysł ten wszedł w życie. Prace remontowe rozpoczęły się w roku 1957. Duży wkład miał Ryszard Andruszkiewicz, prezes Komitetu Sienkiewiczowskiego działającego przy Centrali Przemysłu Ludowego iArtystycznego („Cepelii”) w Poznaniu. Pierwszym kustoszem muzeum została synowa Henryka Sienkiewicza Zuzanna. Prace przygotowawcze zostały rozpoczęte przez „Cepelię” w Poznaniu i Łodzi. Wykonały one odnowę i renowację mebli i tkanin. Całościową oprawę wystawy zorganizowała kustosz Muzeum Świętokrzyskiego – Aleksandra Dobrowolska. 1 stycznia 1976 roku Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku stało się oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach.
  • Dąb Bartek – jeden z najstarszych w Polsce dębów, od 1954 roku chroniony prawem jako pomnik przyrody, rosnący na terenie leśnictwa Bartków (nadleśnictwo Zagnańsk), przy drodze wojewódzkiej nr 750 z Zagnańska do Samsonowa, w województwie świętokrzyskim. Wysokie na 30 metrów drzewo posiada osiem konarów. Według legend, w cieniu dębu mieli odpoczywać królowie, m.in. Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło i Stanisław August Poniatowski. Jan III Sobieski miał ukryć w drzewie skarby.
  • Skałki Piekło- rezerwat przyrody nieożywionej położony nieopodal miejscowości Niekłań Wielki. Jest to punkt startowy Czarnego Szlaku Turystycznego do Wólki Plebańskiej. Skały występujące na wzniesieniu Piekło pochodzą z okresu jurajskiego. Skałki o różnych kształtach: grzyby, kominy, kazalnice, urwiska i stoły rozciągają się na długość ok. 1 km oraz mają wysokość ok. 8 m.  Pomiędzy nimi można spotkać liczne jaskinie. Rezerwat ustanowiony został w 1959 roku.
  • Muzeum Techniki Zagłębia Staropolskiego- Zakład powstał w latach 1821-1841 z inicjatywy Stanisława Staszica i Ksawerego Druckiego- Lubeckiego  na terenie Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Rocznie produkował on około trzech tysięcy ton wyrobów stalowych. Od 1934 roku pełnił funkcję placówki muzealnej. Podczas II wojny światowej muzeum zostało zdewastowane i obrabowane przez Niemców. Po zakończeniu wojny , w latach 1956-1959 obiekt odremontowano, a w 1962 roku nastąpiła jego reaktywacja. Obecnie obiekt zawiera unikatowe maszyny wraz z największym w Europie kołem wodnym o średnicy 8,5 m.
  • Kaloryfer w Stąporkowie-  Kużnica w Stąporkowie działała już  w końcu XV w. Od XVIII w. pracowała tu huta, a od połowy następnego stulecia nie było w Królestwie Polskim większej odlewni niż stąporkowska. Już wtedy osada słynęła z wyrobu żeliwnych grzejników. Pamiątką minionej lokalnej specjalności jest największy grzejnik świata, stojący przed Domem Kultury, przy głównej arterii miasta (ul. Piłsudskiego 103). Ta oryginalna atrakcja miasta - zestaw czterech żeliwnych żeberek - ma ponad 2 m wysokości. Pomnik uznawany za symbol tego miasteczka.
  • Klasycystyczny zespół parkowo-pałacowy w Końskich.

 

 

Co się zmieniło się w okolicy dzięki funduszom unijnym?

  • Rewitalizacja zbiornika wodnego w Sielpii Wielkiej (odtworzenie jego rekreacyjnych funkcji)
  • Rewitalizacja Miasta Końskie poprzez zagospodarowanie terenu wokół stawów na Browarach oraz przy ulicy Zielonej.
  • Rozbudowa centrum kulturalnego miasta Stąporków.
  • Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 728 Jędrzejów – gr. województwa wraz z budową obwodnic m. Łopuszno, Końskie.
  • Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie miasta i gminy Końskie

 

załączniki

Update cookies preferences