2022-04-21
wydarzenia
UE bliżej wprowadzenia uniwersalnej ładowarki.
UE pracuje nad uczynieniem USB typu C wspólnym standardem ładowania małych urządzeń elektronicznych.
Posiadanie różnych ładowarek do różnych urządzeń sprawia konsumentom niedogodności i wytwarza tony niepotrzebnych odpadów elektronicznych. Aby pomóc w osiągnięciu celów środowiskowych i obniżyć koszty, UE chce wprowadzić jedną wspólną ładowarkę.
Jest to o krok bliżej po tym, jak parlamentarna Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów poparła w dniu 20 kwietnia wniosek Komisji Europejskiej w sprawie wprowadzenia pojedynczej ładowarki do telefonów komórkowych i innych małych urządzeń elektronicznych, takich jak tablety, czytniki e-booków, inteligentne aparaty fotograficzne i elektronika do noszenia.
Czego chcą posłowie?
Posłowie zaproponowali pewne poprawki do wniosku Komisji:
Dołącz więcej urządzeń
Wniosek Komisji obejmuje telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki, zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier wideo i przenośne głośniki. Posłowie chcą dodać e-czytniki, laptopy o małej mocy, klawiatury, myszy, słuchawki douszne, inteligentne zegarki i zabawki elektroniczne.
Wymagania dotyczące ładowania bezprzewodowego
Aby nadążyć za nowszymi technologiami, posłowie do PE proponują, aby Komisja zharmonizowała rozwiązania w zakresie ładowania bezprzewodowego i włączyła do prawodawstwa najbardziej odpowiednie technologie lub odpowiednie normy.
Nie ma potrzeby kupowania nowego urządzenia z ładowarką
Zgodnie z nowym prawem nowe urządzenia nie muszą być już sprzedawane z dołączoną ładowarką, więc konsumenci mają możliwość zakupu nowego urządzenia z urządzeniem ładującym lub bez niego. Posłowie chcą, aby domyślna opcja była bez ładowarki, oprócz wskazania, czy ładowarka jest dołączona.
Lepszy nadzór rynku
Nadzór rynku powinien obejmować zabezpieczenia przed produktami niezgodnymi lub niezgodnością z obowiązkami informacyjnymi.
Monitorowanie nowych technologii
Należy dokonać przeglądu stosowania przepisów do nowych technologii ładowania.
Przyspieszenie nowych przepisów
Posłowie chcą dać krajom UE rok na wdrożenie nowego prawa, a nie dwa lata, jak proponuje Komisja.