Aktualności

2023-12-20

wydarzenia

UE i Kenia podpisują ambitną umowę o partnerstwie gospodarczym, a w niej obszerne postanowienia dotyczące zrównoważonego rozwoju

UE i Kenia podpisały umowę o partnerstwie gospodarczym, która wzmocni dwustronny handel towarami, zwiększy przepływ inwestycji i przyczyni się do zrównoważonego wzrostu gospodarczego.


Umowa wesprze tworzenie miejsc pracy na obu rynkach oraz będzie podstawą współpracy ukierunkowanej na poprawę rozwoju gospodarczego Kenii. Jest to najambitniejsza ze wszystkich umów handlowych podpisanych przez UE z krajami rozwijającymi się, jeśli chodzi o kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem, takie jak ochrona klimatu i środowiska, prawa pracownicze oraz równouprawnienie płci.

Podpisanie umowy miało miejsce w trakcie oficjalnej ceremonii w Nairobi, w której udział wzięli przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen oraz prezydent Kenii dr William Samoei Ruto.

UE jest dla Kenii największym odbiorcą eksportu i drugim największym partnerem handlowym – w 2022 r. wartość dwustronnej wymiany handlowej wyniosła 3,3 mld euro, co stanowi wzrost o 27 proc. w porównaniu 2018 r. Umowa o partnerstwie gospodarczym stworzy nowe możliwości dla kenijskich przedsiębiorców i eksporterów, ponieważ od momentu wejścia w życie w pełni otworzy rynek UE dla produktów z Kenii. Równocześnie większa pewność i stabilność prawa zachęci europejskich inwestorów do inwestycji w Kenii.

Kenia odgrywa pionierską rolę w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju w Afryce i jest wiarygodnym sojusznikiem w walce ze zmianą klimatu. Wraz z UE i innymi partnerami kraj ten współprzewodniczy zawiązanej na początku tego roku koalicji ministrów handlu na rzecz klimatu. Umowa o partnerstwie gospodarczym UE-Kenia opiera się więc na fundamencie dobrych doświadczeń i jest pierwszą umową z krajem rozwijającym się, w której uwzględniono nowe podejście UE do handlu i zrównoważonego rozwoju.

W tej wyważonej umowie uwzględniono potrzeby rozwojowe Kenii i przyznano jej dłuższy czas na stopniowe otwarcie rynku. Zawarto w niej również specjalne środki ochronne w zakresie rolnictwa, bezpieczeństwa żywnościowego oraz nowych gałęzi przemysłu. Co więcej, specjalny rozdział poświęcono współpracy gospodarczej i rozwojowej, co ma na celu zwiększenie konkurencyjności kenijskiej gospodarki. Pomoc rozwojowa ze strony UE obejmie również budowę zdolności instytucjonalnych oraz wsparcie Kenii w sprawnym wdrażaniu umowy o partnerstwie gospodarczym. Lokalni rolnicy uzyskają natomiast pomoc w wypełnianiu norm UE i w pełnym wykorzystaniu możliwości, jakie daje im to porozumienie.

Umowa odzwierciedla zobowiązanie Komisji do pogłębienia współpracy z partnerami i regionami w Afryce. Celem tych starań jest wzmocnienie zrównoważonych więzów handlowych między naszymi kontynentami oraz w samej Afryce. Stanowi to główne cele zarówno relacji UE–Afryka, jak i transformacji ekologicznej.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła: Kenia to kluczowy partner Unii Europejskiej w Afryce. Podpisana dzisiaj umowa o partnerstwie gospodarczym jeszcze silniej wzmocni handel dwustronny, wesprze inwestycje i stworzy dobre miejsca pracy w Kenii. Przyczyni się ona również do zrównoważonego i sprawiedliwego wzrostu gospodarczego, dając nowe szanse przedsiębiorstwom, z korzyścią dla mieszkańców obu stron umowy. W umowie uwzględniono zobowiązania społeczne i klimatyczne – najobszerniejsze spośród wszystkich umów handlowych UE z państwami Afryki.

Co dalej?

Umowa zostanie przekazana Parlamentowi Europejskiemu. Jeżeli wyrazi on zgodę, umowa wejdzie w życie. 

Kontekst

Umowa o partnerstwie gospodarczym między UE a Kenią ma na celu wdrożenie postanowień umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a Wspólnotą Wschodnioafrykańską (EAC) i przewiduje możliwość przystąpienia do niej w przyszłości innych państw EAC.

Umowa o partnerstwie gospodarczym i jej ambitne zobowiązania to ważny efekt realizowanego obecnie unijnego planu w zakresie handlu. Plan ten zakłada nasilenie stosunków handlowych z Afryką, pomoc UE w pogłębieniu i rozszerzeniu jej obecnych umów handlowych z krajami afrykańskimi oraz wzmocnienie przewidzianych w tych umowach celów zrównoważonego rozwoju.

załączniki

Update cookies preferences