Aktualności

2025-04-02

wydarzenia

UE musi bronić swoich interesów na arenie międzynarodowej

Posłowie chcą, aby UE zdecydowanie zareagowała na agresję Rosji w Ukrainie, konflikt na Bliskim Wschodzie i powrót tzw. polityki "wielkomocarstwowej".


UE powinna znacząco zwiększyć i przyspieszyć wsparcie dla Ukrainy, aby zapewnić jej silną pozycję i powstrzymać dalszą agresję Rosji po potencjalnym porozumieniu o zawieszeniu broni, stwierdzili posłowie w dwóch sprawozdaniach przyjętych w środę.

W sprawozdaniu dotyczącym Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa (WPZiB), przyjętym 378 głosami za, 188 przeciw, przy 105 wstrzymujących się, Parlament ostrzega, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie powoduje erozję europejskiej architektury bezpieczeństwa, destabilizując i zagrażając wschodnioeuropejskiemu sąsiedztwu i Bałkanom Zachodnim.

Zaniepokojeni rosnącymi napięciami na Bliskim Wschodzie, posłowie zwracają się do szefowej spraw zagranicznych UE Kaji Kallas o opracowanie kompleksowej strategii UE dla regionu i zwiększenie obecności Europy w tym regionie. Wzywając do trwałego pokoju i bezpieczeństwa zarówno dla Izraelczyków, jak i Palestyńczyków, posłowie z zadowoleniem przyjmują perspektywę powrotu Autonomii Palestyńskiej do Strefy Gazy i wyrażają poparcie dla Globalnego Sojuszu na rzecz Wdrożenia Rozwiązania Dwupaństwowego.

Współpraca z partnerami, w tym z USA 

W świetle nasilających się wysiłków Chin, Rosji, Iranu i innych państw zmierzających do destabilizacji istniejącego porządku międzynarodowego i podważenia multilateralizmu, w sprawozdaniu stwierdzono, że wzmocniona współpraca i koordynacja UE z partnerami o podobnych poglądach jest niezbędna. Posłowie do PE są zaniepokojeni szybkim tempem, w jakim nowa administracja USA odwraca ustalone partnerstwa i zaszokowani jej polityką ulegania Rosji, a także atakowaniem tradycyjnych sojuszników. Niemniej jednak posłowie uważają, że kontynuowanie współpracy z USA jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Zachęcają państwa członkowskie do kontynuowania dwustronnych kontaktów dyplomatycznych ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami jako formatu współpracy preferowanego przez administrację USA, przy jednoczesnym demonstrowaniu jedności i zaangażowaniu we wspólne stanowisko UE.

Solidne i wiarygodne gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy

W sprawozdaniu w sprawie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (WPBiO), przyjętym 399 głosami za, 198 przeciw, przy 71 wstrzymującymi się, posłowie wyrażają głębokie zaniepokojenie widoczną zmianą stanowiska Stanów Zjednoczonych w sprawie agresywnej wojny Rosji przeciw Ukrainie. Zdecydowanie potępiają wszelkie próby szantażowania przywódców Ukrainy do poddania się rosyjskiemu agresorowi wyłącznie w celu ogłoszenia "porozumienia pokojowego" 

W rezolucji stwierdzono, że ewentualnemu porozumieniu pokojowemu, które szanuje niezależność, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, muszą towarzyszyć solidne i wiarygodne gwarancje bezpieczeństwa w celu powstrzymania przyszłej rosyjskiej agresji. Posłowie z zadowoleniem przyjmują ostatnie wysiłki w tym zakresie z podobnie myślącymi partnerami z NATO, a także konkluzje Rady Europejskiej z 20 marca 2025 r., które podkreślają, że UE i państwa członkowskie są gotowe przyczynić się do gwarancji bezpieczeństwa, w szczególności poprzez wspieranie zdolności Ukrainy do skutecznej obrony.

 

 

 

Ścisła koordynacja i współpraca między UE a NATO

 

 

 

W rezolucji podkreślono także, że ścisła koordynacja w zakresie odstraszania i współpracy między UE i NATO jest potrzebna do rozwoju spójnych, komplementarnych i interoperacyjnych zdolności obronnych oraz wzmocnienia europejskich zdolności produkcji przemysłowej. Posłowie zgadzają się z szerszą ambicją wzmocnienia europejskiego filaru w NATO, ale powtarzają, że rozwój Europejskiej Unii Obronnej powinien iść w parze z pogłębianiem współpracy UE-NATO.

 

Wreszcie, Parlament chce, aby Komisja zwiększyła wspólny dług, aby zapewnić UE zdolność fiskalną do zaciągania pożyczek w wyjątkowych i kryzysowych sytuacjach teraz i w przyszłości. Posłowie twierdzą, że Europa "doświadcza obecnie pilnej potrzeby zwiększenia bezpieczeństwa i obrony w celu ochrony obywateli UE, przywrócenia zdolności odstraszania oraz wspierania sojuszników UE, przede wszystkim Ukrainy". Posłowie argumentują, że ciężar tych działań powinien być dzielony sprawiedliwie.

załączniki

Update cookies preferences