2021-12-09
wydarzenia
UE zobowiązuje się do przeznaczenia 2,5 mld euro na walkę z niedożywieniem w krajach partnerskich
Podczas szczytu „Żywność na rzecz wzrostu”, który odbył się 7 grudnia w Tokio, Komisja zapowiedziała nowe zobowiązanie na lata 2021–2024 w wysokości 2,5 mld euro w celu ograniczenia wszelkich form niedożywienia.
Zobowiązanie obejmuje pomoc humanitarną służącą zaspokojeniu pilnych potrzeb, a także wsparcie na rzecz zwalczania podstawowych przyczyn niedożywienia, w tym zmianę systemów żywnościowych w dłuższej perspektywie.
Przemawiając na szczycie, komisarz ds. partnerstw międzynarodowych, Jutta Urpilainen, powiedziała: Pandemia COVID-19 potęguje światowy kryzys żywieniowy. Potrzeba wprowadzenia bardziej sprawiedliwych, odpornych i zrównoważonych systemów żywnościowych i zdrowotnych nigdy nie była tak pilna. Dzisiejsze zobowiązanie przyczyni się do rozwiązania problemu niedożywienia w kompleksowy sposób poprzez wspieranie zrównoważonych i odpornych systemów żywnościowych. Chcemy stworzyć zdrową przyszłość dla wszystkich, wolną od głodu i niedożywienia.
Komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič powiedział: Polityka żywnościowa jest ważnym aspektem pomocy humanitarnej UE. Dobre odżywianie ma podstawowe znaczenie, począwszy od pomocy dzieciom w pierwszych latach życia, a skończywszy na wspieraniu osób dotkniętych kryzysami, które pozbawiły je żywności. Zintensyfikujemy nasze wsparcie, aby leczenie niedożywienia docierało do osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, pomagając milionom ludzi prowadzić zdrowsze życie.
Ta niezbędna pomoc zostanie przeznaczona na wsparcie krajów partnerskich w Afryce, Azji, rejonie Oceanu Spokojnego, w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, a priorytetem ich współpracy z UE będzie kwestia żywnościowa. UE będzie finansować działania w sektorach związanych z żywieniem, takich jak rolnictwo, woda, warunki sanitarne i higiena, ochrona socjalna, opieka zdrowotna oraz edukacja, aby przyczynić się do poprawy wyników w zakresie żywienia, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet, nastolatków i dzieci poniżej piątego roku życia.
Komisja współpracuje z państwami członkowskimi UE w ramach partnerstwa poprzez wspólne programowanie, np. w Laosie, lub w celu zwiększenia inwestycji w żywienie poprzez wykorzystanie współfinansowania. UE będzie dążyć do zwiększenia swojego wpływu, przyjmując podejście „Drużyna Europy”.
Unijne finansowanie pomocy humanitarnej pomoże zapewnić pomoc ratującą życie i udzielaną w zależności od potrzeb, wspierając osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji w sytuacjach kryzysowych w Afganistanie, Jemenie, Etiopii i Sahelu.