2025-03-19
wydarzenia
Unia oszczędnościowo-inwestycyjna: lepsze możliwości finansowe dla obywateli i przedsiębiorstw UE
Komisja przyjęła nową strategię mającą na celu skierowanie oszczędności na inwestycje produkcyjne.
Ma on na celu zwiększenie udziału obywateli UE w rynkach kapitałowych dzięki szerszym możliwościom inwestycyjnym i poprawie wiedzy finansowej, co przyczyni się do wzrostu ich dobrobytu i pobudzenia gospodarki UE.
Około 70 proc. oszczędności gospodarstw domowych w UE – o wartości 10 bln euro – ma formę depozytów bankowych. Są bezpieczne i łatwo dostępne, ale zwykle zarabiają mniej pieniędzy niż inwestycje na rynkach kapitałowych. Nowa strategia może pomóc obywatelom UE w budowaniu bogactwa gospodarstw domowych i lepszym oszczędzaniu na przyszłość. Dzięki unii oszczędnościowo-inwestycyjnej obywatele, którzy chcą inwestować, będą mieli lepsze możliwości inwestowania na rynkach kapitałowych. Oznacza to łatwy, prosty i tani dostęp do szerokiej gamy możliwości inwestycyjnych.
Zwiększenie inwestycji na rynkach kapitałowych wspiera gospodarkę, umożliwiając przedsiębiorstwom z UE rozwój i prosperowanie. Może to przyczynić się do tworzenia lepszych miejsc pracy z wyższymi wynagrodzeniami dla pracowników oraz stymulować inwestycje i wzrost gospodarczy we wszystkich sektorach gospodarki.
Strategia ma również na celu zwiększenie integracji i konkurencyjności unijnego sektora bankowego, w tym poprzez pogłębienie unii bankowej.
Instytucje UE, kraje UE i wszystkie kluczowe zainteresowane strony będą musiały współpracować, aby osiągnąć unię oszczędności i inwestycji. Strategia będzie dalej rozwijana, a w konkretnych obszarach podejmowane będą działania mające na celu zwiększenie konkurencyjności gospodarki UE, ze szczególnym uwzględnieniem działań o największym wpływie w 2025 r.
UE musi uwolnić swój potencjał, aby osiągnąć cele związane z konkurencyjnością, bezpieczeństwem oraz transformacją cyfrową i ekologiczną. Rozwijając zintegrowany system bankowy i rynki kapitałowe, unia oszczędnościowo-inwestycyjna może wypełnić lukę między potrzebami w zakresie oszczędności i inwestycji.