2022-01-20
wydarzenia
Unijna polityka spójności: blisko 385,5 mln euro z Funduszu Solidarności UE dla 19 państw na walkę z pandemią koronawirusa
Komisja zrealizowała płatności środków pomocowych z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (FSUE) dla 19 państw z przeznaczeniem na walkę z pandemią koronawirusa; łączna kwota płatności to blisko 385,5 mln euro.
Kwota ta stanowi uzupełnienie kwoty 132,7 mln euro wypłaconej państwom członkowskim, które wystąpiły z wnioskiem o zaliczkę z FSUE w 2020 r. O wsparcie z FSUE zwróciło się 17 państw członkowskich i trzy kraje kandydujące: Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Estonia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Portugalia, Rumunia i Hiszpania. Albania, Czarnogóra i Serbia.
W kontekście stanu zagrożenia zdrowia publicznego w następstwie pandemii COVID-19 wsparcie finansowe z FSUE przeznacza się na pokrycie kosztów pomocy medycznej, zakupu szczepionek i zarządzania nimi, środków ochrony indywidualnej i wyrobów medycznych, opieki zdrowotnej, badań laboratoryjnych, wsparcia ludności w sytuacjach nadzwyczajnych oraz środków zapobiegawczych, monitorowania i kontrolowania rozprzestrzeniania się choroby. W ten sposób wsparcie przyczynia się do ochrony zdrowia publicznego.
Jak zaznaczyła komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira: Państwa Unii Europejskiej połączyły siły, by wspólnie zwalczyć pandemię koronawirusa i dowiodły w tym trudnym momencie swojej solidarności. Unijny Fundusz Solidarności stał się tego wyraźnym symbolem. Dzięki niemu udzielono wsparcia państwom borykającym się z bezprecedensowym stanem zagrożenia zdrowia publicznego, bez względu na to, czy były to państwa członkowskie UE czy państwa znajdujące się w procesie przystąpienia do UE.
Komisarz do spraw sąsiedztwa i rozszerzenia Olivér Várhelyi dodał: Od początku pandemii staliśmy ramię w ramię z naszymi partnerami z regionu Bałkanów Zachodnich. Cieszę się, że Albania, Czarnogóra i Serbia mogły skorzystać z wsparcia FSUE. Jest to kolejnym dowodem zaangażowania UE we wspieranie regionu w jego walce z koronawirusem, w miarę możliwości z pomocą tych samych mechanizmów wsparcia, które przysługują naszym państwom członkowskim.
Spośród krajów kandydujących, które zwróciły się o pomoc z FSUE, Albania i Czarnogóra otrzymały wsparcie finansowe pod koniec 2021 r., natomiast w odniesieniu do Serbii nadal trwa procedura podpisania umowy o delegowaniu zadań, po zakończeniu której przewiduje się szybką wypłatę pomocy finansowej z FSUE.