2025-04-04
wydarzenia
W czwartek Parlament Europejski zagłosował za przesunięciem dat stosowania nowych przepisów UE dotyczących wymogów należytej staranności i sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Przy 531 głosach za, 69 przeciw i 17 wstrzymujących się, posłowie poparli wniosek Komisji Europejskiej, będący częścią szerszych działań upraszczających, mających na celu wzmocnienie konkurencyjności UE.
Nowe zasady należytej staranności wymagają od firm łagodzenia negatywnego wpływu na ludzi i planetę. Państwa członkowskie będą miały dodatkowy rok - do 26 lipca 2027 r. - na wdrażanie przepisów do ustawodawstwa krajowego. Roczne przedłużenie będzie miało również zastosowanie do pierwszej fali przedsiębiorstw, których to dotyczy, czyli: przedsiębiorstw z UE zatrudniających ponad 5000 pracowników i osiągających obroty netto wyższe niż 1,5 mld euro oraz przedsiębiorstw spoza UE osiągających obroty powyżej tego progu w UE. Firmy te będą musiały stosować przepisy dopiero od 2028 roku. Data rozpoczęcia stosowania będzie taka sama dla drugiej fali przedsiębiorstw: tych w UE, które zatrudniają ponad 3000 pracowników i mają obroty netto wyższe niż 900 mln euro, oraz przedsiębiorstw spoza UE, których obroty przekraczają ten próg w UE.
Zastosowanie dyrektywy w sprawie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju zostanie również opóźnione o dwa lata dla drugiej i trzeciej fali firm objętych przepisami. Duże przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 250 pracowników będą zobowiązane do złożenia sprawozdania na temat swoich działań społecznych i środowiskowych po raz pierwszy w 2028 r. za poprzedni rok obrotowy, podczas gdy małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie będą musiały dostarczyć te informacje rok później.
Kontekst
26 lutego 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła pakiet uproszczeń "Omnibus I". Obejmuje on między innymi dyrektywę opóźniającą stosowanie przepisów dotyczących należytej staranności i sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, nad którą posłowie do PE będą głosować w czwartek, oraz inną dyrektywę zmieniającą zakres i treść zarówno przepisów dotyczących należytej staranności, jak i wymogów dotyczących sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju. Prace nad drugą z dwóch dyrektyw rozpoczną się teraz w parlamentarnej Komisji Prawnej.
Kolejne kroki
Aby przyspieszyć przyjęcie środków, Parlament zgodził się we wtorek na rozpatrzenie sprawy przy użyciu trybu pilnego. Zanim wejdzie w życie, projekt ustawy wymaga teraz formalnego zatwierdzenia przez Radę, która przyjęła ten sam tekst 26 marca 2025 r.