2021-06-25
wydarzenia
Wnioski ze sprawozdania Komisji na temat praworządności w 2020
Przeprowadzona przez Parlament analiza sprawozdania Komisji za rok 2020 o praworządności zawiera propozycje ulepszenia tego mechanizmu, tak aby mógł on lepiej chronić wartości UE.
Podczas środowej debaty plenarnej zdecydowana większość mówców wezwała Radę i Komisję do podjęcia zdecydowanych działań w związku z erozją wartości UE w różnych państwach członkowskich. Większość z nich skupiła się na konkretnych kwestiach, takich jak zwiększona presja na społeczeństwo obywatelskie i wolność mediów oraz ochrona mniejszości i słabszych grup społecznych. Inni mówcy nie zgadzali się z tą opinią, twierdząc, że w sprawozdaniu należało skupić się na innych kwestiach lub że przyjęte w nim podejście jest zbyt daleko idące. Nagranie debaty.
• Erozja wartości UE zagraża Unii Europejskiej jako całości
• Podejście Komisji zostało przyjęte z zadowoleniem, ale wymaga ulepszeń
• Potrzeba kompleksowego mechanizmu zawierającego konkretne zalecenia dla przyszłych sprawozdań rocznych
Bardziej ambitne i skuteczniejsze działanie
W sprawozdaniu Domèneca Ruiz Devesy (S&D, ES), przyjętym w czwartek 509 głosami do 152, przy 28 wstrzymujących się od głosu, Parlament analizuje pierwsze sprawozdanie Komisji na temat praworządności opublikowane w 2020 roku, które zawierało ustalenia dotyczące stanu praworządności w UE i każdym państwie członkowskim. Posłowie chcą wprowadzenia szerszego zakresu sprawozdania obejmującego całość wartości UE oraz bardziej precyzyjnego rozróżnienia naruszeń systemowych i indywidualnych. Proponują również uczynienie sprawozdania częścią stałego, kompleksowego i skutecznego mechanizmu, na przykład poprzez uwzględnienie konkretnych zaleceń i głównych etapów związanych z procedurą określoną w art. 7, mechanizmem warunkowości budżetowej i postępowaniami w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.
Najnowsze obawy
W tym samym tekście posłowie podsumowali rozwój sytuacji i podkreślili swoje priorytety i obawy związane z ochroną wartości UE. Rezolucja potępia również "naciski polityczne na Węgrzech i w Polsce [...], aby uniknąć zadawania pytań TSUE przez sędziów krajowych", co jest sprzeczne z traktatami. Poruszono w nim również kwestię niedawnych prób podważenia niezależności Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce oraz niewykonania orzeczenia TSUE na Węgrzech w odniesieniu do ograniczeń nałożonych na finansowanie organizacji obywatelskich, wzywając Komisję do skierowania sprawy przeciwko Węgrom do Trybunału i zażądania sankcji finansowych.
Cytat
Sprawozdawca Domènec Ruiz Devesa (S&D, ES) powiedział: "Z zadowoleniem przyjmuję wysiłki Komisji, a zwłaszcza fakt, że bada ona sytuację w terenie, a nie z Brukseli. Oczekujemy jednak bardziej ambitnego podejścia w nadchodzącym sprawozdaniu za rok 2021, tak aby Komisja mogła w pełni wypełniać swoje obowiązki strażnika wartości UE. Oprócz usprawnień metodologicznych Komisja i Rada muszą znaleźć odwagę polityczną, aby przeciwstawić się autokratom, którzy wykorzystują naszą Unię, jednocześnie ją podkopując."
Kolejne kroki
Sprawozdanie Komisji za rok 2021 ma zostać opublikowane w lipcu.