Aktualności

2022-09-06

wydarzenia

„ZA ROK W EUROPIE” – Spotkania autorskie z dziennikarzami i twórcami internetowymi

Czy po doświadczeniach kilku fal pandemii jest w nas dziś więcej optymizmu czy pesymizmu? Czy zmieniło się coś w sposobie naszej konsumpcji i stylu życia? Czy nowe technologie są faktycznie rozwiązaniem na wszystkie nasze problemy? Jaką rolę powinny pełnić media we współczesnym świecie? Na te i inne pytania odpowiedzą dziennikarze i dziennikarki oraz twórcy i twórczynie internetowe podczas spotkań autorskich z cyklu „Za rok w Europie” organizowanych przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce w Centrum Praskim Koneser w Warszawie.


Gdy koronawirus dotarł do Europy i w jednej chwili wywrócił do góry nogami nasz świat, po raz pierwszy zadaliśmy sobie pytanie, jak Unia Europejska będzie wyglądać po doświadczeniach pandemii, a przede wszystkim, jak zmieni się nasze życie. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaprosiło do dyskusji dziennikarzy i dziennikarki oraz twórców i twórczynie internetowe. Powstał cykl felietonów „Za rok w Europie”, publikowany w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej.

Wracamy do tych pytań. Tym razem możemy się spotkać osobiście i chętnie z tej okazji korzystamy. Porozmawiamy z zaproszonymi autorami i autorkami felietonów, podczas trzech spotkań autorskich w Centrum Praskim Koneser w Warszawie:

  • 6 września (wtorek), godz. 18:30, Warsztat w Pasażu Konesera (Centrum Praskie Koneser) – gośćmi spotkania będą Aleksandra Radomska, twórczyni internetowa, standuperka, autorka bestselleru „Mam Wątpliwość” oraz Przemysław Staroń – psycholog, wykładowca, trener i edukator, Nauczyciel Roku 2018, autor bestsellerowej serii „Szkoła bohaterek i bohaterów”.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kasia, wykładowczyni akademicka, publicystka i dziennikarka radiowo-telewizyjna i członkini TEAM EUROPE, a rozmawiać będziemy o tym, jak widzimy naszą przyszłość w Europie, czego powinniśmy nauczyć młodych Europejczyków, a czego warto nauczyć się od nich i czy pandemia zmieniła nasze podejście do konsumpcjonizmu.

  • 20 września (wtorek), godz. 18:30, Warsztat w Pasażu Konesera (Centrum Praskie Koneser) – gośćmi spotkania będą Sylwia Czubkowska - redaktorka prowadząca magazynu Spider'sWeb+ i współprowadząca podcast Techstorie w radiu TokFM. Wcześniej dziennikarka ekonomiczna i technologiczna w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku Gazeta Prawna” i tygodniku „Przekrój”. Ambasadorka Cyfrowa UE. Autorka książki „Chińczycy trzymają nas mocno"; Paulina Górska - ekoedukatorka, aktywistka, twórczyni internetowa oraz prowadząca podcast "Lepszy klimat", która propaguje i promuje świadomą, odpowiedzialną konsumpcję, ograniczanie śmieci i życie #lesswaste oraz Jakub Górnicki - współtwórca Outriders - platformy reporterskiej, pasjonat nowych mediów, reportaży i dziennikarstwa multimedialnego. Realizował projekty związane z dziennikarstwem danych i technologią społeczną.

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Rzyman, Zielony Przedsiębiorca i dziennikarz, autor Zielonego Podcastu, Ambasador Cyfrowy UE. Tematem rozmowy będzie rola dziennikarzy i dziennikarek we współczesnym świecie i odpowiedzialność, która na nich spoczywa.

  • 6 października (czwartek), godz. 18:30, Filtracja (Centrum Praskie Koneser) – gośćmi spotkania będą Artur Kurasiński – przedsiębiorca, twórca, inwestor, obserwator zjawisk związanych z technologią. Autor książek, gier i komisów edukacyjnych o nauce i technologii z serii „Róża, a co chcesz wiedzieć?” Autor bloga kurasinski.com., Ambasador Cyfrowy UE. Od ponad dwóch dekad obserwuje i tłumaczy wpływ technologii na nasze życie oraz Piotr Stanisławski - współtwórca bloga Crazy Nauka, dziennikarz naukowy i technologiczny, popularyzator nauki.

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Rzyman, a rozmawiać będziemy o tym jak chronić prawdę w wirtualnym wymiarze, o dezinformacji i fake newsach oraz czy jesteśmy gotowi na kolejną rewolucję technologiczną i czy techsolucjonizm jest odpowiedzią na każdy problem.

Współorganizatorem cyklu spotkań autorskich „Za rok w Europie” jest Centrum Praskie Koneser. Dzięki ToTuart (galeria sztuki, organizator Laboratorium Rzeźby 2022 – trzeciej edycji największego przeglądu rzeźby w Polsce) nasze spotkania autorskie odbędą się w otoczeniu niezwykłych rzeźb renomowanych artystów, a także młodych, początkujących twórców.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Informacje na temat spotkań autorskich w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej: https://www.facebook.com/events/387375200207481/387375213540813/

 

 

załączniki

Update cookies preferences