Aktualności

2025-03-31

wydarzenia

Zero odpadów, zero wymówek: co robi UE, aby lepiej gospodarować odpadami?

Co roku 30 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zero Waste, aby zwiększyć świadomość na temat znaczenia odpowiedzialnego gospodarowania odpadami oraz zachęcania do zrównoważonej konsumpcji i produkcji.


W UE przeciętny człowiek wytwarza 511 kg odpadów rocznie, a tylko 38% odpadów jest poddawanych recyklingowi. Jest to poważne wyzwanie i UE podejmuje działania, aby mu sprostać. Przyjrzyjmy się, jak to zrobić.

Podejście UE do gospodarowania odpadami opiera się na trzech głównych celach:

  • poprawa gospodarki odpadami
  • Wspieranie innowacji w recyklingu
  • Ograniczenie składowania odpadów

Dyrektywa ramowa w sprawie odpadów stanowi ramy prawne UE dotyczące przetwarzania odpadów i gospodarowania nimi w UE. Wprowadza ona porządek preferencji w gospodarowaniu odpadami zwany "hierarchią postępowania z odpadami", w którym preferowanym wariantem jest zapobieganie, a unieszkodliwianie jest ostatecznością. Istnieje również wiele bardziej ukierunkowanych przepisów UE dotyczących wszystkiego, od baterii po odpady ulegające biodegradacji oraz od transportu po pojazdy wycofane z eksploatacji.

W lutym weszły w życie unijne przepisy dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych. Mają one na celu ograniczenie stosowania tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, które prowadzą do ogromnych ilości odpadów ekologicznych. Obejmuje to na przykład małe plastikowe pojemniki na przyprawy, sosy, cukier i śmietanki do kawy, które są używane tylko raz, a następnie wyrzucane i dla których należy szukać alternatyw.

Działania na rzecz bardziej odpornej gospodarki o obiegu zamkniętym to nie tylko zrównoważenie środowiskowe – co równie ważne, chodzi o zwiększenie konkurencyjności UE. Patrząc w przyszłość i aby pomóc w stworzeniu popytu rynkowego na materiały wtórne i jednolitego rynku odpadów, Komisja planuje nowy akt o gospodarce o obiegu zamkniętym, który ma zostać przyjęty w 2026 r.

Więcej informacji: https://environment.ec.europa.eu/topics/waste-and-recycling_en

 

załączniki

Update cookies preferences