Aktualności

2023-11-30

wydarzenia

Komisja z zadowoleniem przyjmuje wstępne porozumienie w sprawie modernizacji zarządzania emisjami przemysłowymi

Komisja z zadowoleniem przyjmuje wstępne porozumienie osiągnięte w zeszłym wieczorem między Parlamentem Europejskim a Radą, wzmacniające obecne przepisy dotyczące emisji z przemysłu i dużych gospodarstw prowadzących intensywną hodowlę.


Zaktualizowane przepisy pomogą ukierunkować inwestycje przemysłowe niezbędne do transformacji Europy w kierunku czystszej, neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla, bardziej konkurencyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym do 2050 r. Pobudzi innowacje, nagradza liderów i pomoże wyrównać warunki działania na rynku UE i zwiększyć długoterminową pewność inwestycji dla przemysłu.

Nowe środki na rzecz mniej zanieczyszczającego i neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla przemysłu, większej innowacyjności i przejrzystości

Po przyjęciu i zastosowaniu nowa ustawa skuteczniej ograniczy emisje zanieczyszczeń z instalacji przemysłowych. W porównaniu z obecnie obowiązującą dyrektywą nowe przepisy obejmą dodatkowe źródła emisji, zwiększą skuteczność wydawania pozwoleń, obniżą koszty administracyjne, zwiększą przejrzystość oraz zapewnią większe wsparcie dla przełomowych technologii i innych innowacyjnych podejść. Zmieniona ustawa zaostrzy również przepisy dotyczące przyznawania odstępstw w celu dalszej ochrony środowiska i zdrowia ludzkiego.

Zaktualizowane przepisy zapewnią również więcej możliwości liderom innowacji w UE, którzy będą w stanie przetestować nowe techniki bardziej wydajne pod względem środowiskowym dzięki bardziej elastycznym pozwoleniom. Nowe centrum innowacji ds. transformacji przemysłowej i emisji przemysłowych (INCITE) pomoże przemysłowi w określeniu rozwiązań w zakresie kontroli zanieczyszczeń i technologii transformacyjnych. Ponadto operatorzy instalacji przemysłowych będą musieli opracować plany transformacji, aby osiągnąć cele UE w zakresie zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń, gospodarki o obiegu zamkniętym i obniżenia emisyjności do 2050 r., a także skorzystają z elastycznych pozwoleń na wdrożenie technik głębokiej transformacji.

Zaktualizowana ustawa będzie również wspierać inwestycje w gospodarkę o obiegu zamkniętym poprzez uwzględnienie poziomów efektywności wykorzystania zasobów, a także zmniejszenie zanieczyszczenia chemicznego dzięki wymogom dotyczącym ograniczonego stosowania toksycznych chemikaliów w procesach przemysłowych.

Nowa ustawa obejmie większą liczbę instalacji, w szczególności:

  • Większą liczbę dużych gospodarstw prowadzących intensywny chów zwierząt. Nowe przepisy obejmą największe gospodarstwa hodowli trzody chlewnej i drobiarskiej, natomiast włączenie gospodarstw hodowli bydła zostanie ocenione w ramach przeglądu na późniejszym etapie. Ponieważ gospodarstwa rolne prowadzą prostszą działalność niż zakłady przemysłowe, wszystkie objęte nimi gospodarstwa będą korzystały z lżejszego systemu wydawania pozwoleń, odzwierciedlającego również wielkość gospodarstw oraz obsadę zwierząt gospodarskich.
  • Wydobycie metali i wielkoskalowa produkcja baterii. Skala tej działalności w UE znacznie wzrośnie, aby umożliwić zieloną i cyfrową transformację. Mechanizmy zarządzania przewidziane w zmienionej dyrektywie w sprawie emisji przemysłowych będą wspierać zrównoważony wzrost tych działań w UE, przyczyniając się tym samym do realizacji celów aktów w sprawie surowców krytycznych i przemysłu neutralnego emisyjnie.

Ponadto ulepszone środki dotyczące kar i możliwości ubiegania się przez obywateli o odszkodowanie zwiększą przejrzystość i udział społeczeństwa w procesie wydawania pozwoleń oraz wzmocnią zarządzanie środowiskiem i egzekwowanie przepisów. Dzięki nowemu Unijnemu Portalowi Emisji Przemysłowych obywatele będą mogli uzyskać dostęp do danych dotyczących zezwoleń wydanych w dowolnym miejscu w Europie i uzyskać w prosty sposób wgląd w działania zanieczyszczające w ich bezpośrednim otoczeniu.

Kolejne kroki

Parlament Europejski i Rada będą teraz musiały formalnie przyjąć zmienioną dyrektywę w sprawie emisji przemysłowych i nowe rozporządzenie w sprawie Europejskiego Portalu Emisji Przemysłowych zgodnie z osiągniętym porozumieniem. Po ich formalnym przyjęciu wejdą one w życie dwudziestego dniapo ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym.

Po wejściu w życie zmienionej dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych państwa członkowskie będą miały 22 miesiące na wdrożenie nowych przepisów. Zanim rozporządzenie w sprawie Europejskiego Portalu Emisji Przemysłowych stanie się prawem, Komisja będzie pracować nad podręcznikami sprawozdawczymi i aktami wtórnymi, tak aby operatorzy i państwa członkowskie były gotowe do składania sprawozdań w ramach nowego systemu w 2028 r.

załączniki

Update cookies preferences