Spotkanie "18 lat Polski w Unii Europejskiej"

28 maja Punkt EUROPE DIRECT Kielce objął Patronatem Honorowym wydarzenie "18 lat Polski w UE"

Dzięki inicjatywie europosła Adama Jarubasa spotkaliśmy się, aby uczcić 18 rocznicę wstąpienia Polski do UE. Gośćmi specjalnymi byli: Maciej Zakrocki – znany dziennikarz reżyser i scenarzysta, który przez wiele lat relacjonował pracę struktur europejskich jako korespondent TVP, Joanna Warecha – dziennikarka, publicystka i aktywistka społeczna oraz Marek Prawda, socjolog i dyplomata, były ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Szwecji i Niemczech, stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej, urzędnik Komisji Europejskiej.
Spotkanie wspierała sama Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, przekazując poprzez przekaz video poniższe informacje:
"To szczególny rok dla Polski i mojej ojczyzny - Malty i ośmiu innych państw członkowskich UE. Podobnie jak ja, wielu z was odliczało sekundy do północy w majowy dzień 18 lat temu. To uczucie – radości, nadziei, przynależności – kiedy 10 państw przystąpiło do UE, to chwila, która pozostanie we mnie na zawsze.
-W ciągu tych 18 lat Polska i obywatele Polski odnieśli ogromne korzyści z członkostwa w Unii Europejskiej.Liczne fundusze unijne zmieniły nie tylko krajobraz Polski, ale także sprawiły, że Polacy poczuli się częścią większej społeczności. A Polacy to popierają! Według niedawnego badania ponad 82% Polaków popiera członkostwo Polski w Unii Europejskiej – najwyższy odsetek wśród wszystkich państw członkowskich UE".
Była to doskonała okazja do dyskusji co nam daje bycie członkiem wspólnoty Unii Europejskiej, jak wykorzystaliśmy nasze szanse i jak Polska będzie wyglądała za kolejne 18 lat. Chcemy zachęcać wszystkich do poznania bliżej UE, jako organizacji, która zapewnia stabilność, bezpieczeństwo i wspiera rozwój państwa członkowskich. Podczas rozmowy nie brakowało historii, które na nowo przypomniały starania Polski o włączenie do unijnej wspólnoty.

W drugiej części Joanna Warecha poprowadziła warsztat „Młodzi! Potrzebujemy Was jak tlenu”. Młodzi ludzie mogli dowiedzieć się m.in. czym jest mocna strona, ale też jak ograniczenia przekuć w sukces.