Aktualności

2019-02-21

wydarzenia

UE zbada bezpośrednie inwestycje zagraniczne w strategicznych sektorach

Parlament poparł w czwartek utworzenie pierwszego na szczeblu UE narzędzia kontroli bezpieczeństwa bezpośrednich inwestycji zagranicznych w strategicznych sektorach.


 

Obecnie tylko 14 krajów UE (Austria, Dania, Niemcy, Finlandia, Francja, Łotwa, Litwa, Węgry, Włochy, Holandia, Polska, Portugalia, Hiszpania i Wielka Brytania) posiada mechanizmy kontroli bezpośrednich inwestycji zagranicznych, które znacznie różnią się pod względem zakresu i konstrukcji. Skutki bezpośrednich inwestycji zagranicznych wykraczają poza granice państw członkowskich. Powinny one być monitorowane na całym terytorium UE.

W ciągu ostatnich 20 lat struktura i pochodzenie BIZ w UE zmieniły się drastycznie. Najwięcej pochodziło z gospodarek wschodzących. Inwestycje z Chin wzrosły sześciokrotnie, z Brazylii dziesięciokrotnie, a inwestycje z Rosji wzrosły ponad dwukrotnie, ostatnio koncentrując się na sektorach zaawansowanych technologii i często poprzez przedsiębiorstwa będące własnością państwa lub powiązane z rządami.

Unia Europejska pozostaje otwarta na bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ). Niektóre jednak wymagają głębszej analizy, bo dotyczą sektorów o znaczeniu strategicznym, w których strategiczne interesy UE wymagają szczególnej ochrony. Nowe rozporządzenie chroni infrastrukturę krytyczną, taką jak energia, transport, łączność, dane, przestrzeń kosmiczna i finanse, a także technologie, w tym półprzewodniki, sztuczną inteligencję i robotykę. Negocjatorzy Parlamentu dodali do listy sektory takie jak zaopatrzenie w wodę, zdrowie, obrona, media, biotechnologia i bezpieczeństwo żywności.

Wzmocniony mechanizm współpracy obejmuje wymianę informacji między państwami członkowskimi UE i możliwość zgłaszania przez nie uwag na temat bezpośrednich inwestycji zagranicznych w innych państwach. Komisja Europejska może zwrócić się do kraju, w którym planowana jest inwestycja, o informacje i wydać opinię, ale ostateczna decyzja pozostaje w gestii danego kraju.

załączniki

Update cookies preferences