Aktualności

  • 2019-02-14

    aktualnosci

    Jak ograniczyć zmianę klimatu? Rozwiązania Unii Europejskiej

    Zmiany klimatu dotykają Europę w postaci różnych zjawisk w zależności od regionu: począwszy od rosnących temperatur i podwyższonego ryzyka pustynnienia, aż po wyższy roczny poziom opadów i zagrożenie powodziowe.Skutki zmiany klimatu, zaobserwowane i przewidywane przez Europejską Agencję Środowiska dotyczą gospodarki (np. turystyka, energetyka), środowiska (np. utrata różnorodności biologicznej, pożary lasów), rolnictwa (spadek plonów, wzrost zapotrzebowania na wodę), a także zdrowia ludzkiego (zgony w wyniku upałów, szkody spowodowane przez gwałtowne burze). Łagodzenie zmiany klimatu jest kluczową kwestią dla Parlamentu Europejskiego. 

  • 2019-02-13

    aktualnosci

    Umowa z Singapurem pobudzi handel pomiędzy Unią Europejską a Azją

    Parlament Europejski zatwierdził dzisiaj umowę o wolnym handlu i umowę o ochronie inwestycji między UE a Singapurem. Wyraził on również zgodę na zawarcie umowy o partnerstwie i współpracy. Jest to ważny etap na drodze do wejścia w życie obu umów, które ożywią stosunki gospodarcze i współpracę UE z Singapurem, co doprowadzi do większej obecności UE w szybko rozwijającym się regionie Azji Południowo-Wschodniej.

  • 2019-02-11

    aktualnosci

    Nowe przepisy chronią pacjentów przed sfałszowanymi lekami

    Podrabianie leków od dawna stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego w UE.  9 lutego weszły w życie nowe unijne przepisy dotyczące zabezpieczeń leków na receptę sprzedawanych w UE.

  • 2019-02-08

    aktualnosci

    Produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych: czy jesteś #GotowyNaZmiany?

    Tworzywa sztuczne są ogólnodostępne, trwałe i łatwo stają się odpadami, stały się głównym źródłem zanieczyszczeń w oceanach.Obowiązkiem Europy jest rozwiązanie kwestii odpadów morskich i jest ona również zobowiązana do podejmowania działań na całym świecie. By zwiększyć świadomość na temat bezpiecznych dla środowiska alternatyw dla produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, Komisja Europejska rozpoczęła kampanię polegającą na komunikacji społecznej.

  • 2019-02-07

    aktualnosci

    Bezpieczny dostęp do danych dotyczących zdrowia

    Komisja Europejska przedstawiła zestaw zaleceń dotyczących utworzenia bezpiecznego systemu, który umożliwi obywatelom dostęp do ich elektronicznej dokumentacji zdrowotnej we wszystkich państwach członkowskich.

  • 2019-02-06

    aktualnosci

    Młodzieżowe Rozprawy o Europie- spotkanie z Markiem Materkiem

    5 lutego 2019 roku w Zespole Szkół Elektrycznych w Kielcach odbyło się spotkanie z cyklu "Młodzieżowych Rozprawy o Europie". Gościem spotkania był Prezydent Starachowic - Marek Materek. Tematem spotkania była  "Aktywność Obywatelska Ludzi Młodych w Polsce i w Europie - Europa to MY".

  • 2019-02-04

    aktualnosci

    Zwalczanie nielegalnej mowy nienawiści w internecie – unijny kodeks postępowania zapewnia szybką reakcję

    Decyzja ramowa w sprawie zwalczania rasizmu i ksenofobii przewiduje karanie za publiczne nawoływanie do przemocy lub nienawiści skierowanej przeciwko grupie osób lub członkowi takiej grupy zdefiniowanej według rasy, koloru skóry, wyznawanej religii, pochodzenia albo przynależności narodowej lub etnicznej. Mowa nienawiści w rozumieniu decyzji ramowej stanowi przestępstwo także wtedy, gdy występuje w internecie.

  • 2019-02-01

    aktualnosci

    Eurolekcje dla Euroobywateli- wizyta w Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich

    31 stycznia 2019 roku w Szkole Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi nr 2 w Końskich odbyły się pierwsze w tym roku Eurolekcje. W spotkaniu uczestniczyło  63 uczniów klas trzecich gimnazjum. 

  • 2019-01-30

    aktualnosci

    Przygotowania do Brexitu

    Przygotowania do brexitu: Komisja Europejska przyjmuje ostatnią partię środków awaryjnych dotyczących Erasmus+, zasad koordynacji zabezpieczenia społecznego oraz budżetu UE na wypadek braku porozumienia o brexicie.

  • 2019-01-29

    aktualnosci

    Czy Europa odrobiła lekcję z historii?- spotkanie z Fransem Timmermansem, Pierwszym Wiceprzewodniczącym KE w Krakowie

    Budowanie przyszłości w oparciu o historyczne dziedzictwo, szczególnie doświadczenie II wojny, to temat Dialogu Obywatelskiego, który odbył się 23 stycznia w Krakowie. W Auditorium Maximum spotkało się niemal 1500 osób z Polski i Włoch, aby wspólnie z Fransem Timmermansem, Pierwszym Wiceprzewodniczącym KE rozmawiać o tym, w jaki sposób tragiczne doświadczenia historii kształtują teraźniejszość i przyszłość Europy.

     

Update cookies preferences