Aktualności

  • 2021-10-25

    aktualnosci

    Jak UE chce powstrzymać nowotwory?

    Założenia i cele Europejskiego Plan Walki z Rakiem są bardzo ambitne a jego realizacja w latach 2021-2030 ma uratować miliony Europejczyków przed zachorowaniem i przedwczesną śmiercią z powodu chorób nowotworowych. O problemie i konkretnych rozwiązaniach rozmawiali eksperci podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu „Środy o zdrowiu z Komisją Europejską”.

  • 2021-10-25

    aktualnosci

    2022 Europejskim Rokiem Młodzieży

    W związku z zapowiedzią przewodniczącej Ursuli von der Leyen w wygłoszonym przez nią orędziu o stanie Unii z 2021 r. KE przyjęła formalny wniosek w sprawie ogłoszenia roku 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży. Aby budować lepszą, bardziej ekologiczną, cyfrową i sprzyjającą włączeniu społecznemu przyszłość, Europa potrzebuje wizji, zaangażowania i uczestnictwa wszystkich młodych ludzi.

  • 2021-10-22

    aktualnosci

    Przegląd zarządzania gospodarczego

    Chcemy poznać opinie i pomysły, by zapewnić konsensus i poczucie wspólnej odpowiedzialności za skuteczny nadzór gospodarczy – powiedział wiceprzewodniczący Valdis Dombrovskis ogłaszając konsultacje na temat zarządzania gospodarczego UE. Wymaga ono korekt ze względu na skutki pandemii koronawirusa. Konsultacje potrwają do końca roku.

  • 2021-10-22

    aktualnosci

    Razem czynimy Europę silniejszą

    W przypadku kryzysu na taką skalę nie wystarczy przywrócić tego, co było. Musimy wyjść z kryzysu silniejsi i bardziej odporni – powiedział wiceprzewodniczący KE Maroš Šefčovič. Komisja przyjęła swój program prac na 2022 r., określający dalsze działania w planie transformacji na rzecz Europy po pandemii COVID-19 – bardziej zielonej, sprawiedliwej, cyfrowej i odpornej.

  • 2021-10-21

    aktualnosci

    Nowa strategia „Od pola do stołu” zapewni nam lepszą żywność

    Potrzebujemy wiążących celów, jeżeli chodzi o ograniczanie ilości pestycydów. Musimy dokonać przeglądu norm dobrostanu zwierząt. Trzeba przeznaczyć więcej gruntów pod uprawy ekologiczne. Rolnicy muszą otrzymywać uczciwą część zysków z żywności produkowanej w sposób zrównoważony. Posłowie chcą zmodyfikować unijne systemy żywnościowe, aby wytwarzać zdrowszą żywność, zagwarantować jej podaż, zapewnić rolnikom uczciwy dochód i zmniejszyć ślad środowiskowy rolnictwa.

  • 2021-10-21

    aktualnosci

    Aleksiej Nawalny otrzymał od Parlamentu Europejskiego nagrodę im. Sacharowa 2021

    Posłowie przyznali nagrodę im. Sacharowa 2021 za wolność myśli, Aleksiejowi Nawalnemu, rosyjskiemu politykowi opozycyjnemu i działaczowi antykorupcyjnemu.

  • 2021-10-20

    aktualnosci

    Paszport na wagę zdrowia

    Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID ustanowiło globalny standard – podsumowuje Komisja Europejska. Do tej pory wydano ponad 591 mln takich dokumentów, które potwierdzają szczepienia, testy i powrót do zdrowia, ułatwiają bezpieczne również podróżowanie i odgrywają kluczową rolę we wspieraniu europejskiej branży turystycznej.

  • 2021-10-20

    aktualnosci

    Innowacyjny Bauhaus

    - Aby nowy europejski Bauhaus dotarł do wszystkich regionów i miast w Europie i poza nią, musimy wspierać innowacyjne koncepcje i pomysły związane z działalnością gospodarczą – powiedziała komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira. Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) przeznaczył wsparcie w wysokości 5 mln euro dla firm przyczyniających się do realizacji projektu.

  • 2021-10-19

    aktualnosci

    Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) przeznacza wsparcie w wysokości 5 mln euro dla nowego europejskiego Bauhausu

    Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) uruchamia dzisiaj inicjatywę „Stymulator wspólnoty EIT – Zwiększanie skali przedsięwzięć nowego europejskiego Bauhausu”, aby wesprzeć nowy europejski Bauhaus. W ramach pierwszego zaproszenia do składania wniosków dwadzieścia innowacyjnych przedsiębiorstw otrzyma wsparcie, sięgające w indywidualnych przypadkach 50 tys. euro. Celem wsparcia będzie przyspieszenie procesu opracowywania rozwiązań łączących zrównoważoność (od celów klimatycznych, poprzez obieg zamknięty gospodarki, eliminację zanieczyszczeń i różnorodność biologiczną), estetykę (jakość doświadczenia i stylu, wykraczające poza funkcjonalność) oraz włączenie społeczne (w tym zasada pierwszeństwa różnorodności, zapewnienie dostępności i przystępności cenowej).

  • 2021-10-19

    aktualnosci

    Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID: globalny standard i ponad 591 mln zaświadczeń

    Komisja przyjęła dziś sprawozdanie dotyczące unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID i jego wdrażania w całej UE. Sprawozdanie pokazuje, że unijne zaświadczenia, których wydano już ponad 591 mln, stanowią zasadniczy element reakcji Europy na pandemię COVID-19. Zaświadczenie obejmuje szczepienia przeciwko COVID-19, testy i powrót do zdrowia, ułatwia bezpieczne podróżowanie i odgrywa kluczową rolę we wspieraniu europejskiej branży turystycznej, która mocno ucierpiała na skutek pandemii. Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID to sukces na światową skalę: wyznacza globalny standard i aktualnie jest jedynym takim systemem już funkcjonującym na szczeblu międzynarodowym. Już 43 państwa na czterech kontynentach są przyłączone do systemu, a w nadchodzących tygodniach i miesiącach dołączy do nich wiele innych krajów.

Update cookies preferences