Aktualności

  • 2019-09-02

    aktualnosci

    Młodzi tłumacze: startuje doroczny konkurs tłumaczeniowy Komisji Europejskiej

    Komisja Europejska ogłosiła dzisiaj 13. edycję dorocznego konkursu Juvenes Translatores dla uczniów szkół średnich z całej Europy. Od 2 września szkoły ze wszystkich państw członkowskich UE będą mogły zarejestrować się online, aby zgłoszeni przez nie uczniowie mogli konkurować z rówieśnikami z całej Europy. W tym roku nastoletni uczestnicy będą musieli przetłumaczyć tekst na temat tego, co młodzi ludzie mogą zrobić, aby pomóc w kształtowaniu przyszłości Europy.

  • 2019-08-30

    aktualnosci

    Bezpieczeństwo sieci 5G

    Większość państw UE zakończyła już oceny ryzyka związane z wprowadzeniem 5G. Sieci piątej generacji będą stanowić trzon społeczeństw i gospodarek, łącząc miliardy przedmiotów i systemów, w tym w kluczowych sektorach jak energetyka, transport, bankowość czy opieka zdrowotna. Również procesy demokratyczne, takie jak wybory, w coraz większym stopniu opierają się na infrastrukturze cyfrowej.

  • 2019-08-29

    aktualnosci

    Susza w Europie: pomoc UE dla rolników

    Susza w Europie: Państwa członkowskie zgadzają się co do środków wsparcia zaproponowanych przez Komisję Europejską. Państwa członkowskie zgodziły się na szereg środków wsparcia zaproponowanych przez Komisję w celu złagodzenia trudności finansowych, z którymi borykają się rolnicy w związku z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, oraz w celu zwiększenia dostępności paszy dla zwierząt.

  • 2019-08-28

    aktualnosci

    UE-USA: wołowina bez hormonów

    Otwiera się furtka na import amerykańskiej wołowiny niezawierającej hormonów na europejski rynek. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i wspólnoty podpisali umowę, która zmienia funkcjonowanie obecnych kontyngentów dla mięsa wołowego. 10 lat temu na forum Międzynarodowej Organizacji Handlu obie strony toczyły spór dotyczący stosowania hormonów wzrostu w produkcji wołowiny.

  • 2019-08-27

    aktualnosci

    Zamówienia publiczne według jasnych reguł

    Możliwość odrzucenia nietypowo tanich ofert, preferencje dla firm z państw spoza Unii, które zawarły z UE umowy handlowe, odchodzenie od kryterium najniższej ceny – to niektóre wytyczne KE dotyczące uczestnictwa oferentów z państw trzecich we wspólnotowym rynku zamówień publicznych. - Wszyscy oferenci – zarówno europejscy, jak i z państw trzecich – muszą przestrzegać tych samych zasad – zaznacza komisarz Elżbieta Bieńkowska.

  • 2019-08-26

    aktualnosci

    Unijna polityka azylowa: reforma systemu dublińskiego

    Napływ migrantów i osób ubiegających się o azyl do Europy w ostatnich latach ujawnił potrzebę sprawiedliwszej i skuteczniejszej polityki azylowej.

  • 2019-08-23

    aktualnosci

    Europejski Dzień Pamięci Ofiar Wszystkich Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych

    23 sierpnia obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Wszystkich Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych. Oświadczenie z tej okazji wydał pierwszywiceprzewodniczący KE Frans Timmermans i komisarz Věra Jourova.

  • 2019-08-22

    aktualnosci

    Komisja wydaje wytyczne dotyczące uczestnictwa oferentów z państw trzecich w rynku zamówień publicznych UE

    UE posiada największy na świecie otwarty rynek zamówień, którego wartość szacuje się na 2 biliony euro rocznie. Na coraz bardziej globalnych rynkach nabywcy publiczni w UE muszą dysponować odpowiednimi narzędziami i wiedzą, aby współpracować z oferentami z krajów spoza UE. Opublikowane wytyczne zawierają praktyczne porady dla nabywców publicznych w państwach członkowskich. Pomagają im określić, którzy oferenci z państw trzecich uzyskali dostęp do rynku zamówień publicznych UE. Wytyczne mają także na celu zwiększenie świadomości wśród instytucji zamawiających na temat różnych rozwiązań w unijnym zestawie narzędzi dotyczących zamówień publicznych. Obejmują one środki, które można wprowadzić w przypadku ofert, których ceny są nietypowo niskie, oraz środki mające na celu zapewnienie, by oferenci z państw trzecich przestrzegali tej samej jakości co oferenci z UE w obszarach takich jak normy w zakresie bezpieczeństwa, pracy i środowiska.

  • 2019-08-21

    aktualnosci

    Postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego

    Przyjmując comiesięczny pakiet decyzji dotyczących uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, Komisja Europejska podejmuje kroki prawne przeciwko państwom członkowskim, które nie wypełniły swoich zobowiązań wynikających z prawa unijnego. Decyzje te dotyczą różnych sektorów i dziedzin polityki UE, a ich celem jest zapewnienie właściwego stosowania prawa unijnego dla dobra obywateli i przedsiębiorstw.

  • 2019-08-20

    aktualnosci

    Komisja Europejska dokonuje przeglądu polityki w zakresie równoważności przepisów w państwach trzecich

    Komisja Europejska przedstawiła bilans swojego ogólnego podejścia do kwestii równoważności przepisów w dziedzinie usług finansowych. Decyzje podejmowane w tym obszarze przez UE stały się w ostatnich latach istotnym narzędziem regulacyjnym i przyczyniają się do integracji światowych rynków finansowych oraz zacieśnienia współpracy z organami państw trzecich.

Update cookies preferences