Aktualności

  • 2021-07-28

    aktualnosci

    UE inwestuje 122 mln euro w innowacyjne projekty w celu obniżenia emisyjności gospodarki

    Po raz pierwszy od czasu utworzenia funduszu innowacyjnego Unia Europejska inwestuje 118 mln euro w 32 małe innowacyjne projekty zlokalizowane w 14 państwach członkowskich UE, Islandii i Norwegii. Za sprawą dotacji wsparcie uzyskają projekty mające na celu wprowadzenie na rynek technologii niskoemisyjnych w sektorach energochłonnych, sektorach wodoru, magazynowania energii i energii odnawialnej. Oprócz wspomnianych dotacji 15 projektów zlokalizowanych w 10 państwach członkowskich UE i Norwegii skorzysta z pomocy o wartości do 4,4 mln euro w zakresie opracowywania projektów – w celu przyspieszenia dojrzałości tych projektów.

  • 2021-07-27

    aktualnosci

    Szkoła Europejska 2021 - zapraszamy młodzież do udziału

    Trwa nabór do trzeciej edycji Szkoły Europejskiej. W projekcie mogą wziąć udział studenci i uczniowie szkół średnich w wieku 18-24 lat. Inicjatywa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i Europejskiej Akademii Dyplomacji ma poszerzać wiedzę na temat wspólnoty oraz prezentować możliwości rozwoju kariery w instytucjach unijnych. Termin zgłoszeń upływa 31 sierpnia br., a zajęcia odbędą się w formule online jesienią tego roku.

  • 2021-07-26

    aktualnosci

    ŚWIĘTOKRZYSKIE WAKACJE Z SYRIUSZEM - GEONATURA KIELCE – Centrum Geoedukacji

    Za nami kolejny punkt wakacyjnej trasy Syriusza! W tym tygodniu w ramach "Świętokrzyskich wakacji z Syriuszem" odwiedziliśmy stolicę naszego województwa - Kielce. Z wielu miejscowych atrakcji wybraliśmy Centrum Geoedukacji - Geonatura Kielce. 

  • 2021-07-26

    aktualnosci

    Kampania informacyjna Europejskiego Urzędu ds. Pracy ws. pracy sezonowej w UE

    W czerwcu br. Europejski Urząd ds. Pracy rozpoczął kampanię informacyjną Rights for all seasons (Prawa przez cały rok), która zwraca uwagę na potrzebę rozpowszechniania informacji nt. sprawiedliwych i bezpiecznych warunków pracy dla pracowników sezonowych, którzy zatrudniani są w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

  • 2021-07-26

    aktualnosci

    3 miliardy dodatkowych drzew dla Europy

    Komisja przyjęła nową unijną strategię leśną do 2030 r., która stanowi wkład do wniosków mających na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r. oraz uczynienie z Europy pierwszego na świecie kontynentu neutralnego dla klimatu do 2050 r. dzięki posadzeniu. 3 miliardów nowych drzew do końca dekady.

  • 2021-07-23

    aktualnosci

    Stosowanie prawa UE w 2020 r.: ochrona naszych uzgodnionych zasad i wspólnych wartości podczas pandemii

    Komisja Europejska przyjęła dzisiaj sprawozdanie roczne z kontroli stosowania prawa UE. Opisano w nim, w jaki sposób Komisja monitorowała i egzekwowała prawo unijne w 2020 r. oraz jak państwa członkowskie wypadły w poszczególnych obszarach działalności. W sprawozdaniu uwzględniono rozprzestrzenienie się pandemii COVID-19 i wyjaśniono, jakie działania Komisja podjęła w celu ochrony praw, wolności i źródeł utrzymania ludzi oraz niezbędnych zasobów przedsiębiorstw w całej Unii.

  • 2021-07-21

    aktualnosci

    Praworządność 2021: sprawozdanie UE przedstawia pozytywne zmiany w państwach członkowskich, ale wskazuje również poważne problemy

    Komisja Europejska opublikowała drugie sprawozdanie na temat praworządności w UE. Obejmuje ono komunikat dotyczący sytuacji w całej Unii oraz szczegółowe rozdziały krajowe poświęcone poszczególnym państwom członkowskim. Sprawozdanie z 2021 r. zawiera analizę zmian, jakie zaszły od ubiegłego września, a także pogłębioną ocenę problemów stwierdzonych w poprzednim raporcie, z uwzględnieniem skutków pandemii COVID-19. Ogółem odnotowano wiele pozytywnych zmian w państwach członkowskich, w tym także w kwestiach, które w 2020 r. uznano za problematyczne. Utrzymują się jednak zjawiska budzące niepokój i w niektórych państwach członkowskich problemy te pogłębiły się, na przykład jeśli chodzi o niezależność sądownictwa i sytuację mediów. W sprawozdaniu podkreślono także dużą odporność krajowych systemów podczas pandemii COVID-19. Pandemia pokazała, jak ważna jest zdolność do utrzymania mechanizmów kontroli i równowagi, utrzymujących rządy prawa.

  • 2021-07-21

    aktualnosci

    Walka z przestępczością finansową: Komisja dokonuje przeglądu przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

    Komisja Europejska przedstawiła ambitny pakiet wniosków ustawodawczych mających na celu wzmocnienie unijnych przepisów w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Pakiet obejmuje również wniosek w sprawie utworzenia nowego unijnego organu do walki z praniem pieniędzy. Inicjatywa ta wpisuje się w podjęte przez Komisję zobowiązanie do ochrony obywateli Unii i unijnego systemu finansowego przed praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Celem wspomnianego pakietu jest usprawnienie wykrywania podejrzanych transakcji i podejrzanej działalności oraz zamknięcie luk prawnych wykorzystywanych przez przestępców do prania nielegalnych dochodów lub finansowania działalności terrorystycznej za pośrednictwem systemu finansowego. Jak zaznaczono w strategii UE w zakresie unii bezpieczeństwa na lata 2020–2025, wzmocnienie unijnych ram w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu pomoże również chronić Europejczyków przed terroryzmem i przestępczością zorganizowaną.

  • 2021-07-21

    aktualnosci

    ŚWIĘTOKRZYSKIE WAKACJE Z SYRIUSZEM - WŁOSZCZOWA

    Za nami pierwszy post konkursowy II edycji "Świętokrzyskich Wakacji z Syriuszem". Tym razem maskotka UE odwiedziła Miasto Włoszczowa.

  • 2021-07-19

    aktualnosci

    Europejski Zielony Ład: Komisja proponuje nową strategię ochrony i odbudowy lasów w UE

    Komisja Europejska przyjęła nową strategię leśną UE na 2030 r. – inicjatywę przewodnią Europejskiego Zielonego Ładu, która opiera się na unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030. Strategia przyczynia się do realizacji pakietu środków zaproponowanych w celu osiągnięcia redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej w UE w 2050 r. Przyczynia się również do realizacji zobowiązania UE do zwiększenia pochłaniania dwutlenku węgla przez naturalne pochłaniacze zgodnie z wymogami prawa o klimacie. Poprzez wspólne traktowanie aspektów społecznych, gospodarczych i środowiskowych strategia leśna ma zapewnić wielofunkcyjność europejskich lasów oraz podkreśla kluczową rolę milionów leśników pracujących w terenie.

Update cookies preferences