Aktualności

  • 2021-07-21

    aktualnosci

    Praworządność 2021: sprawozdanie UE przedstawia pozytywne zmiany w państwach członkowskich, ale wskazuje również poważne problemy

    Komisja Europejska opublikowała drugie sprawozdanie na temat praworządności w UE. Obejmuje ono komunikat dotyczący sytuacji w całej Unii oraz szczegółowe rozdziały krajowe poświęcone poszczególnym państwom członkowskim. Sprawozdanie z 2021 r. zawiera analizę zmian, jakie zaszły od ubiegłego września, a także pogłębioną ocenę problemów stwierdzonych w poprzednim raporcie, z uwzględnieniem skutków pandemii COVID-19. Ogółem odnotowano wiele pozytywnych zmian w państwach członkowskich, w tym także w kwestiach, które w 2020 r. uznano za problematyczne. Utrzymują się jednak zjawiska budzące niepokój i w niektórych państwach członkowskich problemy te pogłębiły się, na przykład jeśli chodzi o niezależność sądownictwa i sytuację mediów. W sprawozdaniu podkreślono także dużą odporność krajowych systemów podczas pandemii COVID-19. Pandemia pokazała, jak ważna jest zdolność do utrzymania mechanizmów kontroli i równowagi, utrzymujących rządy prawa.

  • 2021-07-21

    aktualnosci

    Walka z przestępczością finansową: Komisja dokonuje przeglądu przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

    Komisja Europejska przedstawiła ambitny pakiet wniosków ustawodawczych mających na celu wzmocnienie unijnych przepisów w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Pakiet obejmuje również wniosek w sprawie utworzenia nowego unijnego organu do walki z praniem pieniędzy. Inicjatywa ta wpisuje się w podjęte przez Komisję zobowiązanie do ochrony obywateli Unii i unijnego systemu finansowego przed praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Celem wspomnianego pakietu jest usprawnienie wykrywania podejrzanych transakcji i podejrzanej działalności oraz zamknięcie luk prawnych wykorzystywanych przez przestępców do prania nielegalnych dochodów lub finansowania działalności terrorystycznej za pośrednictwem systemu finansowego. Jak zaznaczono w strategii UE w zakresie unii bezpieczeństwa na lata 2020–2025, wzmocnienie unijnych ram w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu pomoże również chronić Europejczyków przed terroryzmem i przestępczością zorganizowaną.

  • 2021-07-21

    aktualnosci

    ŚWIĘTOKRZYSKIE WAKACJE Z SYRIUSZEM - WŁOSZCZOWA

    Za nami pierwszy post konkursowy II edycji "Świętokrzyskich Wakacji z Syriuszem". Tym razem maskotka UE odwiedziła Miasto Włoszczowa.

  • 2021-07-19

    aktualnosci

    Europejski Zielony Ład: Komisja proponuje nową strategię ochrony i odbudowy lasów w UE

    Komisja Europejska przyjęła nową strategię leśną UE na 2030 r. – inicjatywę przewodnią Europejskiego Zielonego Ładu, która opiera się na unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030. Strategia przyczynia się do realizacji pakietu środków zaproponowanych w celu osiągnięcia redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej w UE w 2050 r. Przyczynia się również do realizacji zobowiązania UE do zwiększenia pochłaniania dwutlenku węgla przez naturalne pochłaniacze zgodnie z wymogami prawa o klimacie. Poprzez wspólne traktowanie aspektów społecznych, gospodarczych i środowiskowych strategia leśna ma zapewnić wielofunkcyjność europejskich lasów oraz podkreśla kluczową rolę milionów leśników pracujących w terenie.

  • 2021-07-16

    aktualnosci

    Oświadczenie Komisji Europejskiej w sprawie orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca

    Komisja jest głęboko zaniepokojona wyrokiem polskiego Trybunału Konstytucyjnego, w której stwierdza się, że środki tymczasowe dotyczące funkcjonowania sądownictwa, zarządzone przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, są niezgodne z Konstytucją RP. Wyrok ten potwierdza nasze obawy co do stanu praworządności w Polsce.

  • 2021-07-15

    aktualnosci

    Podstawowe wartości UE: Komisja wszczyna kroki prawne przeciwko Węgrom i Polsce w związku z naruszeniem praw podstawowych osób LGBTIQ

    Europa nigdy nie pozwoli na piętnowanie części swoich obywateli: czy to ze względu na to, kogo kochają, czy ze względu na wiek, pochodzenie etniczne, poglądy polityczne czy przekonania religijne - Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, Parlament Europejski, środa, 7 lipca 2021 r.

  • 2021-07-14

    aktualnosci

    Europejski Zielony Ład: Komisja proponuje przekształcenie gospodarki i społeczeństwa UE, aby osiągnąć ambitne cele klimatyczne

    Komisja Europejska przyjęła dziś pakiet wniosków, aby dostosować politykę UE w dziedzinie klimatu, energii, użytkowania gruntów, transportu i opodatkowania w taki sposób, aby obniżyć emisje gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 r. – w porównaniu z poziomami z 1990 r. Takie obniżenie poziomu emisji w najbliższej dekadzie to zasadniczy warunek, który może sprawić, by Europa stała się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050 r. i wprowadziła w życie Europejski Zielony Ład. Przedstawione dzisiaj wnioski Komisji stanowią narzędzia prawodawcze, które służą realizacji celów zawartych w Europejskim prawie o klimacie oraz gruntownej transformacji naszej gospodarki i społeczeństwa zmierzającej do sprawiedliwej, ekologicznej i dostatniej przyszłości.

  • 2021-07-13

    aktualnosci

    Opodatkowanie: Historyczne globalne porozumienie w sprawie sprawiedliwszego opodatkowania przedsiębiorstw wielonarodowych

    Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje historyczne globalne porozumienie zatwierdzone dziś przez ministrów finansów i prezesów banków centralnych państw grupy G-20, które zapewni sprawiedliwe i stabilne międzynarodowe ramy opodatkowania osób prawnych. Ten bezprecedensowy konsensus doprowadzi do pełnej reformy międzynarodowego systemu opodatkowania osób prawnych. Obejmie to realokację praw do opodatkowania, co oznacza, że największe przedsiębiorstwa na świecie będą musiały płacić podatki niezależnie od tego, gdzie prowadzą działalność gospodarczą. Jednocześnie minimalna globalna efektywna stawka podatkowa na poziomie co najmniej 15 proc. pomoże ograniczyć agresywne planowanie podatkowe i powstrzymać „równanie w dół” podatku od osób prawnych.

  • 2021-07-13

    aktualnosci

    Komisja wzywa państwa członkowskie do stworzenia bardziej konkurencyjnego i dynamicznego rynku usług biznesowych

    Komisja opublikowała zaktualizowane zalecenia dotyczące reformy przepisów w odniesieniu do siedmiu zawodów regulowanych. Celem zaleceń jest zachęcenie państw członkowskich do tworzenia otoczenia regulacyjnego sprzyjającego wzrostowi gospodarczemu, innowacjom i tworzeniu nowych miejsc pracy oraz wsparcie państw członkowskich w tym zakresie, a przede wszystkim usunięcie utrzymujących się przeszkód na jednolitym rynku usług.

  • 2021-07-08

    aktualnosci

    Praworządność: Parlament chce niezwłocznego rozpoczęcia dochodzeń

    Wytyczne opracowywane obecnie przez Komisję nie są potrzebne. Parlament musi kontynuować przygotowania do pozwania Komisji za "zaniechanie działania".

    Rozporządzenie o warunkowości służącej ochronie budżetu UE nie wymaga żadnych dodatkowych wyjaśnień, a naruszenia praworządności muszą zostać niezwłocznie usunięte.

Update cookies preferences