-
2021-03-12
aktualnosci
Komisja Europejska zatwierdziła czwartą bezpieczną i skuteczną szczepionkę przeciwko COVID-19
Komisja Europejska zatwierdziła czwartą bezpieczną i skuteczną szczepionkę przeciwko COVID-19.
-
2021-03-12
aktualnosci
Parlament ogłasza UE “strefą wolności dla osób LGBTIQ”
W odpowiedzi na ograniczanie praw osób LGBTIQ w niektórych krajach UE, jak Polska i Węgry, posłowie zadeklarowali EU „strefą wolności dla osób LGBTIQ”.
-
2021-03-10
aktualnosci
Sondaż przeprowadzony w UE pokazuje poparcie dla Konferencji o Przyszłości Europy
3/4 Europejczyków uważa, że Konferencja o Przyszłości Europy będzie miała pozytywny wpływ na demokrację w UE. Sześciu na dziesięciu Europejczyków zgadza się, że kryzys związany z koronawirusem skłonił ich do refleksji nad przyszłością Unii Europejskiej. Zdecydowana większość Europejczyków (92%) we wszystkich państwach członkowskich uważa, że głosy obywateli UE powinny być bardziej uwzględniane przy podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości Europy.
Ogólnoeuropejski sondaż pokazuje, że obywatele UE popierają rozpoczęcie Konferencji na Temat Przyszłości Europy. -
2021-03-09
aktualnosci
Europejski filar praw socjalnych: od zasad do działań
Komisja przedstawia program na rzecz silnej Europy socjalnej, która koncentruje się na zatrudnieniu i umiejętnościach w przyszłości, a także toruje drogę do sprawiedliwego, sprzyjającego włączeniu społecznemu i zwiększającego odporność ożywienia społeczno-gospodarczego. Plan działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych przedstawia konkretne kroki mające na celu dalsze wdrażanie zasad Europejskiego filaru praw socjalnych w ramach wspólnych wysiłków państw członkowskich i UE, przy aktywnym zaangażowaniu partnerów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego. Przedstawiono w nim również główne cele UE w zakresie zatrudnienia, umiejętności i ochrony socjalnej, które mają zostać osiągnięte do 2030 r.
-
2021-03-08
aktualnosci
Międzynarodowy Dzień Kobiet 2021: perspektywa płci musi zostać uwzględniona w planie odbudowy po COVID-19
Posłowie do Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych oraz wysokiej rangi goście debatowali o kluczowej roli kobiet w walce z pandemią podczas międzyparlamentarnego posiedzenia w ten czwartek.
-
2021-03-08
aktualnosci
Międzynarodowy Dzień Kobiet 2021: pandemia COVID-19 poważnym wyzwaniem dla równości płci
W związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet Komisja opublikowała sprawozdanie na temat równości płci w UE za 2021 rok. Pokazuje ono, jak negatywny wpływ wywiera pandemia COVID-19 na kobiety. Pogłębia dotychczasowe nierówności między kobietami i mężczyznami w prawie wszystkich dziedzinach życia, zarówno w Europie, jak i poza nią, niwecząc postępy, które wielkim wysiłkiem osiągnięto w ostatnich latach. Jednocześnie równość płci jest dziś w polityce UE akcentowana bardziej niż kiedykolwiek, a Komisja poczyniła znaczne starania na rzecz wdrożenia przyjętej rok temu strategii na rzecz równouprawnienia płci. Aby skuteczniej monitorować i śledzić postępy w każdym z 27 państw członkowskich, Komisja uruchamia portal monitorowania strategii na rzecz równouprawnienia płci.
-
2021-03-04
aktualnosci
Pierwsze posiedzenie grupy roboczej Parlamentu Europejskiego ds. Frontexu (FSWG) z udziałem Leggeriego i Johanssona
Grupa robocza PE ds. Frontexu (FSWG) spotka się w czwartek z dyrektorem wykonawczym agencji Fabrice Leggeri i komisarz Ylvą Johansson.
Czternastoosobowa grupa robocza została powołana w celu oceny funkcjonowania Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (FRONTEX) z uwagi na doniesienia mediów, że agencja ta miała być rzekomo zaangażowana w wypychanie łodzi, osób które ubiegają się o azyl, na wodach Morza Egejskiego. Podejrzenia dotyczące niewłaściwego zarządzania doprowadziły do kilku dochodzeń, zarówno wewnętrznych, jak i prowadzonych przez różne organy UE, jak OLAF (Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych) i biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.
-
2021-03-03
aktualnosci
Unia równości: Komisja Europejska przedstawia strategię na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami na lata 2021–2030
Komisja Europejska przedstawia dzisiaj ambitną strategię na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami na lata 2021-2030, aby zapewnić im pełne uczestnictwo w życiu społecznym na równi z innymi osobami w UE i poza nią zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej, które z równości i niedyskryminacji czynią podstawę polityk UE. Osoby z niepełnosprawnościami mają prawo uczestniczyć we wszystkich dziedzinach życia na tych samych zasadach co inni. Pomimo postępów, jakich dokonano w ostatnich dekadach w dostępie do opieki zdrowotnej, edukacji, zatrudnienia i rekreacji, a także w umożliwianiu udziału w życiu politycznym, wciąż obecnych jest wiele przeszkód. Nadszedł czas, aby poszerzyć zakres działań UE.
-
2021-03-02
aktualnosci
Ochrona europejskich konsumentów: Safety Gate skutecznie pomaga w wycofywaniu z rynku niebezpiecznych produktów wykorzystywanych do walki z COVID-19
Komisja Europejska opublikowała dziś roczne sprawozdanie na temat Safety Gate – unijnego systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach konsumpcyjnych – który pomaga w wycofywaniu z rynku niebezpiecznych produktów nieżywnościowych. Ze sprawozdania wynika, że liczba działań podejmowanych przez odpowiednie organy po otrzymaniu ostrzeżenia rośnie z roku na rok, i osiągnęła rekordową wysokość 5 377. Dla porównania w 2019 r. liczba ta wynosiła 4477. 9 proc. wszystkich ostrzeżeń zgłoszonych w 2020 r. dotyczyło produktów związanych z COVID-19, głównie maseczek, które nie pełniły funkcji ochronnej. Inne przykłady zgłoszonych do Safety Gate niebezpiecznych produktów związanych z COVID-19 to środki dezynfekujące zawierające toksyczne substancje chemiczne, takie jak metanol, który może po spożyciu powodować ślepotę a nawet śmierć, a także sterylizatory UV, które narażały użytkowników na silne promieniowanie powodujące podrażnienia skóry.
-
2021-03-01
aktualnosci
Nowe unijne etykiety energetyczne obowiązujące od dnia 1 marca 2021 r.
Aby pomóc konsumentom w UE zmniejszyć rachunki za energię i ślad węglowy, od poniedziałku 1 marca 2021 r. stosowana będzie – w przypadku wszystkich sklepów i internetowych sprzedawców detalicznych – nowa, powszechnie rozpoznawalna unijna etykieta energetyczna. Nowe etykiety będą miały początkowo zastosowanie do czterech kategorii produktów: lodówek i zamrażarek, zmywarek do naczyń, pralek oraz odbiorników telewizyjnych (i innych monitorów zewnętrznych). Nowe etykiety dla żarówek i lamp ze stałymi źródłami światła zostaną dodane w dniu 1 września, a inne produkty zostaną uwzględnione w następnych latach.