-
2021-03-17
aktualnosci
Młodzi o przyszłości Europy
Masz od 13 do 30 lat? Interesujesz się sprawami Unii Europejskiej i chcesz dowiedzieć się więcej o jej priorytetach politycznych? Zapisz się na spotkanie online i zabierz głos w dyskusji o przyszłości Europy!
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Fundacja Civis Polonus zapraszają młodzież w wieku od 13 do 30 lat do uczestnictwa w spotkaniach online. Podczas tych spotkań – przy udziale ekspertów z różnych dziedzin – wspólnie wypracujemy rekomendacje dotyczące kierunków rozwoju Europy. To ważny obywatelski głos młodych, wpisujący się w Konferencję w sprawie przyszłości Europy. -
2021-03-16
aktualnosci
Pierwszy plan strategiczny dla programu „Horyzont Europa” na lata 2021–2024
Pierwszy plan strategiczny dla programu „Horyzont Europa” na lata 2021–2024: Komisja wyznacza priorytety w zakresie badań naukowych i innowacji na rzecz zrównoważonej przyszłości.
-
2021-03-15
aktualnosci
Komisja wspiera państwa członkowskie w zwalczaniu lokalnych ognisk koronawirusa, oferując cztery miliony dodatkowych dawek szczepionki BioNTech-Pfizer jeszcze w tym miesiącu
Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z BioNTech-Pfizer w sprawie dostarczenia państwom członkowskim w ciągu najbliższych dwóch tygodni dodatkowych czterech milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19, aby zwalczać lokalne ogniska koronawirusa i ułatwić swobodne przemieszczanie się na granicach.
-
2021-03-12
aktualnosci
Komisja Europejska zatwierdziła czwartą bezpieczną i skuteczną szczepionkę przeciwko COVID-19
Komisja Europejska zatwierdziła czwartą bezpieczną i skuteczną szczepionkę przeciwko COVID-19.
-
2021-03-12
aktualnosci
Parlament ogłasza UE “strefą wolności dla osób LGBTIQ”
W odpowiedzi na ograniczanie praw osób LGBTIQ w niektórych krajach UE, jak Polska i Węgry, posłowie zadeklarowali EU „strefą wolności dla osób LGBTIQ”.
-
2021-03-10
aktualnosci
Sondaż przeprowadzony w UE pokazuje poparcie dla Konferencji o Przyszłości Europy
3/4 Europejczyków uważa, że Konferencja o Przyszłości Europy będzie miała pozytywny wpływ na demokrację w UE. Sześciu na dziesięciu Europejczyków zgadza się, że kryzys związany z koronawirusem skłonił ich do refleksji nad przyszłością Unii Europejskiej. Zdecydowana większość Europejczyków (92%) we wszystkich państwach członkowskich uważa, że głosy obywateli UE powinny być bardziej uwzględniane przy podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości Europy.
Ogólnoeuropejski sondaż pokazuje, że obywatele UE popierają rozpoczęcie Konferencji na Temat Przyszłości Europy. -
2021-03-09
aktualnosci
Europejski filar praw socjalnych: od zasad do działań
Komisja przedstawia program na rzecz silnej Europy socjalnej, która koncentruje się na zatrudnieniu i umiejętnościach w przyszłości, a także toruje drogę do sprawiedliwego, sprzyjającego włączeniu społecznemu i zwiększającego odporność ożywienia społeczno-gospodarczego. Plan działania na rzecz Europejskiego filaru praw socjalnych przedstawia konkretne kroki mające na celu dalsze wdrażanie zasad Europejskiego filaru praw socjalnych w ramach wspólnych wysiłków państw członkowskich i UE, przy aktywnym zaangażowaniu partnerów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego. Przedstawiono w nim również główne cele UE w zakresie zatrudnienia, umiejętności i ochrony socjalnej, które mają zostać osiągnięte do 2030 r.
-
2021-03-08
aktualnosci
Międzynarodowy Dzień Kobiet 2021: perspektywa płci musi zostać uwzględniona w planie odbudowy po COVID-19
Posłowie do Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych oraz wysokiej rangi goście debatowali o kluczowej roli kobiet w walce z pandemią podczas międzyparlamentarnego posiedzenia w ten czwartek.
-
2021-03-08
aktualnosci
Międzynarodowy Dzień Kobiet 2021: pandemia COVID-19 poważnym wyzwaniem dla równości płci
W związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet Komisja opublikowała sprawozdanie na temat równości płci w UE za 2021 rok. Pokazuje ono, jak negatywny wpływ wywiera pandemia COVID-19 na kobiety. Pogłębia dotychczasowe nierówności między kobietami i mężczyznami w prawie wszystkich dziedzinach życia, zarówno w Europie, jak i poza nią, niwecząc postępy, które wielkim wysiłkiem osiągnięto w ostatnich latach. Jednocześnie równość płci jest dziś w polityce UE akcentowana bardziej niż kiedykolwiek, a Komisja poczyniła znaczne starania na rzecz wdrożenia przyjętej rok temu strategii na rzecz równouprawnienia płci. Aby skuteczniej monitorować i śledzić postępy w każdym z 27 państw członkowskich, Komisja uruchamia portal monitorowania strategii na rzecz równouprawnienia płci.
-
2021-03-04
aktualnosci
Pierwsze posiedzenie grupy roboczej Parlamentu Europejskiego ds. Frontexu (FSWG) z udziałem Leggeriego i Johanssona
Grupa robocza PE ds. Frontexu (FSWG) spotka się w czwartek z dyrektorem wykonawczym agencji Fabrice Leggeri i komisarz Ylvą Johansson.
Czternastoosobowa grupa robocza została powołana w celu oceny funkcjonowania Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (FRONTEX) z uwagi na doniesienia mediów, że agencja ta miała być rzekomo zaangażowana w wypychanie łodzi, osób które ubiegają się o azyl, na wodach Morza Egejskiego. Podejrzenia dotyczące niewłaściwego zarządzania doprowadziły do kilku dochodzeń, zarówno wewnętrznych, jak i prowadzonych przez różne organy UE, jak OLAF (Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych) i biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.